Pracowite pszczoły i matka natura dały światu produkt o bogatej kompozycji - propolis. Zbierając substancję żywiczną z kory drzew, owady używają jej do ochrony uli przed czynnikami środowiskowymi, a ludzie wykorzystują owoce tych prac w chirurgii, stomatologii, okulistyce, urologii, ginekologii i pediatrii.

W jaki sposób propolis jest użyteczny?

Unikalna kompozycja propolisu pozwala nazwać go eliksirem zdrowia, którego liczne lecznicze właściwości są używane przez tradycyjnych uzdrowicieli i tradycyjną medycynę.

  1. Kwas benzoesowy, który nadaje właściwości przeciwbakteryjne propolisowi, spowalnia wzrost nowych bakterii i zabija istniejące szkodliwe bakterie.
  2. Witaminy z grupy B, C, E, prowitaminy A biorą udział w procesach metabolicznych i biochemicznych naszego organizmu, przyspieszając w ten sposób powrót do zdrowia.
  3. Zawarty w propolisie kwas fenolowy wzmacnia naczynia krwionośne, będąc doskonałym środkiem moczopędnym i żółciopędnym.
  4. Gojenie różnych ropnych ran, jak również wrzodów żołądka, przyczynia się do powstania kwasu ferulowego, który jest w składzie produktu.
  5. Wydzielanie pszczół także dodaje aktywność biologiczną propolisowi.

Im miększy produkt, tym bardziej przydatny jest propolis, brak zanieczyszczeń sugeruje, że są one traktowane bardziej efektywnie, a wskaźniki jakości są bardzo wysokie. Masa przygotowana przez pszczoły do ​​uszczelniania szwów ula zawiera wiele zanieczyszczeń, co zmniejsza jego wartość.

Przeciwwskazania

Korzystne właściwości propolisu są oczywiste, ale produkt ma przeciwwskazania. Osoby uczulone na pochodne pszczelarskie lepiej powstrzymać się od leczenia żywicą. Ponadto, eksperci nie zalecają rozpoczynania leczenia propolisem u pacjentów z wypryskiem, pokrzywką, astma oskrzelowa . Zapobieganie reakcji alergicznej, która najczęściej wyraża się swędzeniem, pieczeniem, bólem głowy, gorączką, nudnościami, można przyjmować za pomocą małych dawek środków na początku leczenia.

Metody aplikacji

Najbardziej rozpowszechnioną formą leku jest ekstrakt alkoholu propolisu, który ma wszystkie użyteczne właściwości produktu, które można przyjmować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Rozcieńczanie narzędzia 1:10, służy do chorób jamy ustnej (płukania), w czystej postaci rozmywa rany, ukąszenia owadów. Tradycyjni uzdrowiciele twierdzą, że codzienne przyjmowanie propolisu doustnego może pomóc w pozbyciu się zapalenia żołądka.

Maści, kompresy, płyny z żywicznej substancji mogą się pozbyć ból zęba i różne choroby stawów.

W czystej postaci produkt stosuje się w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych poprzez jego resorpcję. Małe dzieci nie lubią przyjmować lekarstw, więc propolis stopiony w mleku może przyjść z pomocą, przydaje się dziecku żucie produktu, musisz dowiedzieć się od lekarza, ponieważ reakcja alergiczna jest możliwa.