Włókna są bardzo powszechnym pasożytem zewnętrznym u psów, czyli owadów żyjących na powierzchni skóry zwierzęcej. Jest również nazywany kleszczem, zwiędłym, puszystym, kozheed, ponieważ jest w wełna i zjada cząsteczki włosów i łusek warstwy wierzchniej skóry (naskórka) psa. Powoduje niebezpieczną chorobę zwaną trichopectazą.

Objawy choroby

Jeśli u psów występują rzęsy, objawy choroby są następujące:

 • swędzenie - pies stale swędzi przez kilka dni;
 • obecność w wełnie małych białych ruchomych ziaren, podobnych do łupieżu;
 • matowa i rozczochrana, jakby równomiernie przycięta wełna;
 • utrata włosów do całkowitego łysienia - często u nasady ogona, na kufie i wewnętrznej powierzchni łap;
 • obrzękniętą, pomarszczoną, szaropłetwą lub strupkowatą skórę na miejscu łysienia;
 • utrata masy ciała;
 • niespokojne zachowanie;
 • zmniejszona uwaga;
 • zmiana charakteru - pies staje się niegrzeczny i nerwowy.

Pchły , roztocza i kłębek niosą patogeny niektórych chorób zakaźnych zwierząt. Ponadto kły w psach są pośrednimi żywicielami robaków wstążkowych (tasiemca ogórka).

Charakterystyka zjadacza

O wiele łatwiej jest zabezpieczyć zwierzaka, jeśli wiesz jak wyglądać mięczak.

Wajod ma spłaszczone ciało (1-2 mm długości) bez skrzydeł o długości 1-2 mm, płaską czworokątną głowę, która jest szersza niż klatka piersiowa. Brzuch jest dłuższy niż głowa i klatka piersiowa połączone.

Do życia wszy wszy, około 60 jaj (gnidy) są określone, które są dołączone do korzenia włosów. Po około 2 tygodniach larwy przypominają owady dorosłe. Po trzech molach (2-3 tygodnie później) larwa zamienia się w dorosłego.

Leczenie

Po wykryciu zjadaczy psów, leczenie powinno rozpocząć się tak wcześnie, jak to możliwe. Pies może całkowicie latać łysy, a jej skóra będzie bolała i swędzi. W rezultacie pojawiają się zadrapania i otarcia, przez które możliwa jest infekcja i może rozwinąć się zapalenie skóry lub egzema. Zwierzę traci na wadze i staje się słabe, pogarsza chorobę, pojawia się anemia.

Leczenie wszy jest dość skomplikowane, ponieważ większość preparatów nie działa na jaja pasożytów i larw, ale niszczy tylko dorosłe owady. Dlatego też, nawet po zakończeniu leczenia, pies może ponownie ulec zakażeniu. Lek musi niszczyć pożeracza na każdym etapie rozwoju (gnidy, larwy, osoby dorosłe). Aby wybrać odpowiedni lek i jego dawkę w zależności od wagi, a także kontrolować wynik leczenia pomoże weterynarzowi.

Zanim pozbędziesz się grudek, przeczytaj uważnie instrukcje dotyczące przygotowania i przeczytaj środki ostrożności. Oto niektóre z nich:

 1. Użyj sprayu. Używając szamponu, będziesz musiał ponownie kąpać zwierzę, a nie jest to zalecane. Krople są skoncentrowane, co oznacza bardziej toksyczny roztwór, a proszek spadnie z płaszcza.
 2. Bardzo ważne jest, aby obserwować dawkowanie wybranego leku: jeśli zażyjesz mniej, to nie pomoże, a jeśli przekroczysz dawkę, możliwe jest, że zwierzę zostanie zatrute.
 3. Lek nie powinien wpadać do oczu, ust i nosa psa, ponieważ może powodować podrażnienie błon śluzowych.
Zapobieganie

Psy Vlaoyeda znaleźć wszędzie i o każdej porze roku. Może ulec zakażeniu przez kontakt ze zwierzętami chorymi lub przez pościel, grzebienie, ręczniki i inne przedmioty do pielęgnacji. Szczenięta są zarażone od matki.

Aby zapobiec triductectosis konieczne jest:

zjadacze psów u psów1
 1. Przestrzegaj podstawowych zasad higieny.
 2. Regularnie sprawdzaj zwierzaka.
 3. Przeprowadzić regularne przetwarzanie zwierząt i ich siedlisk (ściółka, budka, woliera) za pomocą specjalnych preparatów.
 4. Użyj produktów odstraszających owady: suche liście piołunu w proszku lub komercyjne środki owadobójcze (aerozole, obroże, grzebienie owadobójcze). Muszą być nakładane na wełnę, wrzucane pod ściółkę do torby.
 5. Unikaj kontaktu z dotkniętymi i zabłąkanymi zwierzętami.