USG miednicy u kobiet Metoda badania stanu narządów wewnętrznych człowieka za pomocą ultradźwięków jest stosowana we wszystkich gałęziach medycyny, w tym w ginekologii.

USG miednicy wykonuje się w celu ustalenia przyczyny krwawienia, obniżenia bólu w jamie brzusznej, zaburzeń miesiączkowania oraz ustalenia lub obalenia ciąży oraz monitorowania rozwoju płodu w przyszłości. W ten sposób możliwe jest zdiagnozowanie chorób kobiecego układu moczowo-płciowego na najwcześniejszym etapie, co pozwala na podjęcie odpowiednich działań w odpowiednim czasie.

Jak wykonać USG miednicy u kobiet?

W zależności od celu badania i ogólnego stanu pacjenta lekarz może zalecić USG przezpochwowe i przezbrzuszne narządów miednicy.

Tak więc badanie przez pochwę jest wskazane dla kobiet z krwawieniem z pochwy o nieznanej etiologii, z podejrzeniem ciąży ektopowej lub innych problemów ginekologicznych, które wymagają szczegółowego badania. Ponadto technika przezpochwowa jest o wiele bardziej skuteczna, jeśli trzeba zbadać narządy miednicy kobiet z nadwagą lub ze słabymi perilstatycznymi cechami jelit i zwiększonym tworzeniem gazu. Schemat tej procedury jest dość prosty - do waginy wprowadzany jest specjalny czujnik, z którego obraz narządów wewnętrznych jest odczytywany i wyświetlany na monitorze. Lekarz ocenia stan macicy, szyjki macicy, jajników, jajowodów, pęcherza moczowego i wyciąga wnioski na podstawie otrzymanych zdjęć i filmów.

USG przezprzebiegowe wykonuje się za pomocą czujnika, który przepływa przez brzuch. Wcześniej do jamy brzusznej nakładano specjalny żel, który poprawia przewodność.

Przygotowanie do USG narządów miednicy

Jeśli pacjentowi przepisano USG przezbrzuszne, to na godzinę przed zabiegiem musi wypić około 1 litra wody w celu napełnienia jej pęcherza. Pełny mocz pozwala uzyskać wyraźniejszy obraz, ponieważ odsuwa jelito wypełnione powietrzem, co zapobiega rozprzestrzenianiu się fal ultradźwiękowych. W nagłych wypadkach pęcherz jest wypełniony cewnikiem. Bardziej nowoczesny sprzęt pozwala nam uwzględnić żeńskie organy miednicy i bez wypełnienia. Ponadto, kilka dni przed spodziewaną datą badania, zaleca się porzucić produkty, które zwiększają wzdęcia w jelitach i tuż przed zabiegiem, należy je opróżnić.

Przezpochwowe USG narządów miednicy, z reguły, odbywa się bez wcześniejszego przygotowania. Jedyne, co jest wymagane od pacjenta w tym przypadku, to opróżnienie moczu i jelit.

Dekodowanie ultradźwięków narządów miednicy

Zgodnie z wynikami badań ultrasonograficznych, poczyniono wnioski dotyczące stanu narządów układu moczowo-płciowego. Uwzględnia to dzień cyklu miesiączkowego i dolegliwości pacjenta.

Tak więc werdykt zdrowej kobiety w wieku reprodukcyjnym wygląda następująco:

  1. Macica. Odrzucony do przodu, jego kontury są równe i wyraźne, co wskazuje na brak mięśniaków lub guzów. Ściana echa jest jednorodna. Grubość i struktura błony śluzowej zmienia się w zależności od wieku kobiety i fazy cyklu miesiączkowego. Z reguły grubość endometrium osiąga maksimum po owulacji i jest odrzucana podczas menstruacji. przezpochwowe ultradźwięki narządów miednicy Struktura macicy powinna być również jednorodna, w przeciwnym razie można założyć endometritis.
  2. Szyjka macicy. Długość szyjki macicy jest wartością orientacyjną, w normie około 40 mm. Średnica kanału powinna wynosić 2-3 mm, a echostruktura - jednorodna.
  3. Jajniki. Ze względu na rosnące mieszki włosowe, kontury jajników są nierówne, ale z konieczności wyraźne, echostruktura jest jednorodna. Szerokość, długość i grubość zdrowego wyrostka wynosi odpowiednio 25 mm, 30 mm, 15 mm. Zwykle w środku cyklu na jednym z nich znajduje się: duży dominujący pęcherzyk, w którym dojrzewa jajko i kilka małych.