Kupując sprzęt AGD, często nie podejrzewamy nawet, jak ogromny jest dla nas dziś wybór. Na przykład, najczęstsza lodówka nie jest tak łatwa do kupienia, ponieważ istnieje naprawdę wiele rodzajów lodówek domowych. Wszystkie są tradycyjnie podzielone, w oparciu o różne kryteria.

Czym są lodówki?

Na początek, zastanówmy się, jakie są lodówki. Oto kilka podstawowych klasyfikacji, które są akceptowane dzisiaj:

  • rodzaje lodówek według ich lokalizacji (wbudowane, wolnostojące, transportowe i przenośne);
  • rodzaje lodówek według funkcji (w połączeniu z zamrażarką, szafami chłodniczymi, instalacjami zamrażalniczymi, generatorami lodu i szafkami na wino);
  • rodzaje lodówek w rozmiarze (typu kompaktowego, typu azjatyckiego, typu europejskiego, typu amerykańskiego).

Rozważmy teraz bardziej szczegółowo, jakie są lodówki, jak je wybrać.

Rodzaje lodówek domowych

Jeśli masz małą rodzinę dwóch osób, najlepiej jest kupić niewielką wersję kompaktową. Ten typ ma wymiary około 85 cm wysokości, z głębokością komory około 60 cm i szerokością 50 cm, wersja azjatycka jest szersza i głębsza, ale jej wysokość nie przekracza 170 cm Zamrażarka znajduje się na górze. Modele europejskie są węższe, zamrażarka znajduje się na dole. Typ amerykański jest najbardziej odpowiedni dla dużej rodziny. Są to pojemne lodówki z dwojgiem drzwi (zamrażarka i lodówka do przechowywania).

Istnieją dwa rodzaje lodówek w zależności od rodzaju chłodzenia: kompresja i termoelektryczna. Większość producentów oferuje modele ze sprężarką. Droższe opcje mają aż dwie sprężarki dla części chłodniczych i zamrażarek oddzielnie. Jeśli chodzi o liczbę drzwi, widoki dwudrzwiowe zaczynają zyskiwać popularność.