Osteoporoza jest chorobą układu kostnego u osoby związanej ze zmniejszeniem gęstości kości. Rozrzedzenie tkanki kostnej następuje z powodu wypłukania wapnia z organizmu i słabej zdolności asymilacji go z pożywienia z jakichkolwiek powodów. Wśród kobiet choroba występuje częściej niż u mężczyzn, ponieważ ułatwia to zmiana poziomu hormonów podczas menopauzy, w tym przypadku mówimy o osteoprosie po menopauzie.

"Czy można wyleczyć osteoporozę?" - to pytanie zadała każda kobieta, która zmaga się z tą dolegliwością. Do chwili obecnej istnieją skuteczne sposoby utrzymania zdrowia kobiet z tą chorobą, ale niestety nie opracowano jeszcze takich leków na osteoporozę, które pozwoliłyby jej całkowicie się pozbyć.

Jak rozpoznać osteoporozę?

Objawy osteoporozy u kobiet obejmują:

  1. Ciężki ból. Zwykle w regionie lędźwiowo-krzyżowym. Z reguły w pozycji leżącej taki ból ustępuje.
  2. Ograniczenie wzrostu kobiet. Zwykle u kobiet z osteoporozą, ze względu na spadek wzrostu, pojawia się osobliwa skurczona postawa, jakby była zgarbiona.
  3. Złamania, które występują nawet przy niewielkich obrażeniach.
  4. Brak wapnia w organizmie w osteoporozie wywołuje pojawienie się pośrednich objawów tej choroby: skurcze w nogach w nocy, rozwarstwienie paznokci, wcześniejsze siwienie włosów, zwiększone zmęczenie itp.

Co wziąć osteoporozę?

W leczeniu osteoporozy u kobiet zwykle stosuje się preparaty hormonalne oparte na żeńskich hormonach płciowych, jeśli choroba wiąże się z menopauzą. Ta technika jest obarczona faktem, że hormonalna terapia zastępcza będzie musiała być prowadzona przez całe życie, ponieważ całkowite wyleczenie tej choroby jest wykluczone. To nie jest najlepsza opcja, ponieważ wsparcie hormonalne przez dłuższy czas może niekorzystnie wpływać na zdrowie kobiety.

Inną opcją leczenia osteoporozy u kobiet jest utrzymanie zdrowego trybu życia, który obejmuje: prawidłowe odżywianie, umiarkowane ćwiczenia, unikanie złych nawyków, przyjmowanie suplementów diety na bazie wapnia w połączeniu z witaminą D.

Palenie i alkohol przeszkadzają w prawidłowej absorpcji wapnia z jelita. Dlatego ważne jest, aby zrezygnować ze złych nawyków. W osteoporozie siedzący tryb życia jest nieodpowiedni, co zakłóca prawidłowy dopływ krwi do tkanek w ciele i ruch ważnych pierwiastków śladowych we krwi. Aktywność i ćwiczenia pomagają rozprowadzić krew przez naczynia i przyspieszyć procesy metaboliczne.

Menu dla osteoporozy

Menu powinno być zestawione z uwzględnieniem potrzeb ciała w materiale do budowy tkanki kostnej.

Osteoporoza u kobiet

W osteoporozie zaleca się zwiększenie spożycia produktów:

  1. Bogaty w sole wapnia - główny element strukturalny kości (produkty mleczne i nabiałowe, orzechy, ryby, świeże owoce i warzywa, chleb żytni).
  2. Dzięki wysokiej zawartości magnezu - w celu poprawy wchłaniania wapnia w jelicie. Na przykład proso, płatki owsiane, banany, kapusta, kasza gryczana, pestki dyni i słonecznika, orzeszki ziemne, zielona papryka, ser, fasola, groch.
  3. Źródło fosforu, które zapewnia wytrzymałość kości (jest to twardy ser, białko jaja, płatki owsiane, wieprzowina i wątroba, biała fasola, mleko, proso, chleb zbożowy, drób, itp.)
  4. Zawierająca miedź, która wpływa na zwiększenie funkcji żeńskich hormonów płciowych (produkty te obejmują: wątrobę, owoce morza, kakao, rodzynki, śmietanę).