Deformacja artrozy jest chorobą stawów, w której dochodzi do zniszczenia tkanki chrzęstnej, w wyniku czego same stawy, a także tkanka kostna, ulegają deformacji. Procesy destrukcyjne wiążą się z niedożywieniem tkanki chrzęstnej. Może się to zdarzyć we wszystkich stawach, ale artroza stawów kolanowych, biodrowych, szyjnych, rąk i stóp jest najczęstsza.

Przyczyny, objawy artrozy i sposoby jej leczenia

Najczęściej artroza występuje u osób starszych, tj. z biegiem czasu stawy "zużywają się". Jednak choroba ta często rozwija się u młodych ludzi, których przyczyną może być:

  • urazy lub nadmierne obciążenie stawów;
  • zaburzenia metaboliczne;
  • choroby endokrynologiczne i zakaźne;
  • czynnik dziedziczny, itp.

Choroba zwyrodnieniowa może być diagnozowana przez główne cechy:

  • ból ze stresem na stawie, który często zatrzymuje się w spoczynku;
  • zmniejszona ruchliwość stawu i stały dyskomfort;
  • "Suchy" kryzys w dotkniętym stawie;
  • wspólne zniekształcenie, obrzęk otaczających tkanek.

Uściślenie diagnozy może wymagać kompleksowego zbadania ciała.

Należy zauważyć, że niemożliwe jest całkowite wyleczenie artrozy, choroba postępuje. Jednak wczesne leczenie może zatrzymać procesy zwyrodnieniowe, zmniejszyć ból, przywrócić aktywność stawów. Dlatego bardzo ważne jest podjęcie działań na samym początku choroby. Z reguły leczenie artrozy odbywa się w domu (ambulatoryjnym). W zaawansowanych przypadkach może być wymagana operacja.

Leczenie deformacji artrozy metodami i środkami ludowymi

W leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów najważniejsze jest przywrócenie żywienia stawów i chrząstki, normalizacja metabolizmu, łagodzenie bólu i stanów zapalnych. Można to osiągnąć za pomocą tradycyjnych metod i środków do leczenia artrozy stawów.

Leczenie artrozy pijawkami (hirudotherapy)

Ta metoda alternatywnej terapii znana jest od dawna, a pijawki mogą naprawdę zdziałać cuda. Ślina tych małych "lekarzy" zawiera enzymy, które poprawiają metabolizm i ukrwienie, zwiększają odporność organizmu, łagodzą stany zapalne i zmniejszają ból. Umieszczają pijawki w aktywnych punktach wzdłuż niektórych meridianów wziętych we wschodniej medycynie i wokół dotkniętego stawu. Przylegając, pijawka wstrzykuje się do biologicznie aktywnych substancji krwi. Jednocześnie odczuwalne jest tylko nieznaczne uczucie mrowienia.

Aby osiągnąć maksymalny efekt, konieczne jest przeprowadzenie kursu hirudotherapy 2 razy w roku (dla 6-10 sesji w odstępie 3 do 6 dni). Jednak tej metody nie można stosować u pacjentów z hemofilią, niedociśnieniem, kobietami w ciąży i dziećmi.

Leczenie artrozy liścia laurowego

Odwar z liści laurowych, po podaniu doustnym, pomaga usunąć nagromadzone sole i oczyszcza naczynia, przez które dostarczane są składniki odżywcze do stawów. Aby go przygotować, potrzebujesz 10 g liścia laurowego wlać 200 ml wrzącej wody, gotować przez 5 minut, a następnie pozwolić parzyć przez 5 godzin. Weź bulion w ciągu dnia w małych porcjach. Procedurę powtarza się przez następne 2 dni. Po tygodniu gry na polu.

Leczenie artrozy za pomocą żelatyny

Żelatyna pomaga przywrócić stawy, utrzymuje elastyczność chrząstki stawowej. Ta substancja jest koncentratem kolagenu, który zapewnia siłę tkanki łącznej. Żelatyna jest stosowana jako krajowa terapia zwyrodnienia stawów w środku i w postaci okładów na dotknięte stawy. Możesz wypić dziennie roztwór substancji (łyżeczka na szklankę ciepłej wody), leczenie artrozy liścia laurowego lub spożywaj pokarmy oparte na nim tak często jak to możliwe - mleko i galaretki owocowe, galaretowate mięso. Zastosowanie żelatyny - doskonałe zapobieganie artrozy.

Leczenie artrozy środków ludowych stóp

Choroba zwyrodnieniowa stopy jest częstsza u kobiet, ponieważ jej rozwój jest w dużej mierze wspierany przez noszenie obcisłych butów i wysokich obcasów, co powoduje obciążenie stawów. Pomoże złagodzić ból i przywrócić funkcję stawów wanny z wywaru z mięty, łopianu, dzikiego rozmarynu, tymianku. Również kompresy miodu są skuteczne w nocy, wcierając się w stawy nalewki z eukaliptusa alkoholowego. Bardzo dobrze jest chodzić boso po trawie, piasku, co pomaga poprawić mikrocyrkulację krwi w stopach.