Jednym z najczęstszych urządzeń do leczenia dysplazji stawu biodrowego są strzemiona Pavlika. Nazwa urządzenia pochodzi od nazwiska czeskiego lekarza Arnolda Pavlika, który w 1946 roku przedstawił nową, a jego zdaniem "funkcjonalną" metodę korekcji. Wynalazek ma ponad pół wieku, a noszenie strzemion pozostaje aktualną metodą leczenia dysplazji na świecie.

Do tej pory strzemiona są bandażami klatki piersiowej wykonanymi z miękkiej tkaniny i ramiączkowych, podkolanowych pasów zginaczy. Urządzenie zapewnia prawidłową pozycję głowy kości udowej, pomaga wzmocnić aparat więzadłowy stawu biodrowego, a także centruje głowę kości biodrowej w panewce, co ostatecznie prowadzi do "wyzdrowienia" stawu. Dzięki tej adaptacji dziecko może się poruszać, ale nie kurczy się ani nie prostuje nóg.

Jak wybrać strzemiona dla dziecka?

Ponieważ strzemiona można przypisać do dziecka od urodzenia lub w pierwszym roku życia, urządzenie ma inny rozmiar.

  • Pawlik Stirrups 0 - przeznaczony dla dzieci od 1 do 3 miesięcy, 50-60 cm wzrostu;
  • Strzemiona Pavlik 1 - zalecane dla dzieci od 3 do 6 miesięcy, o wysokości 60-65 cm;
  • Strzemiona Pawlika 2 - przeznaczone dla dzieci w wieku 6-12 miesięcy, 70-75 cm wzrostu;
  • Strzemiona Pavlik 3 - przeznaczone dla dzieci w wieku 12 miesięcy, wzrostu 75-85 cm.

Jak nosić strzemiona Pavlika?

Istnieją trzy rodzaje dysplazji stawu biodrowego, a dla każdej patologii strzemiona są ubrane inaczej. Idealnym rozwiązaniem byłoby, gdyby doświadczony lekarz pomógł ci po raz pierwszy położyć je na dziecku.

  1. W przypadku predylokacji stawu biodrowego w ciągu pierwszych 2-3 dni, strzemiona noszone są przy minimalnym uprowadzeniu biodra, aby się przyzwyczaić. Następnie biodra są stopniowo wycofywane pod kątem 70-90 ° i zachowują tę pozycję do końca leczenia.
  2. W przypadku podwichnięcia uda, strzemiona są noszone z porwaniem biodra, które jest możliwe bez większego wysiłku. Następnie dozuje się ją pod kątem 80 ° i utrzymuje w tej pozycji przez 3-4 miesiące. Szczególną uwagę zwraca się na możliwe bolesne odczucia dla dziecka podczas wspólnego porwania. W razie potrzeby przeprowadź suche ogrzewanie lub znieczulenie odbytu.
  3. Kiedy biodro jest zwichnięte, głowa kości udowej znajduje się poza stawem, dlatego występuje pierwsza repozycja, a następnie biodra są ustalone na 90 ° przez 5-6 miesięcy.

Należy pamiętać, że proces hodowli bioder - bardzo ważny etap w leczeniu dysplazji, która jest hamowana przez mięśnie. Chłodzenie, niepokój i uczucie głodu mogą zmniejszyć elastyczność mięśni i ścięgien, aw konsekwencji do rozcieńczenia bioder może towarzyszyć nie tylko ból, ale także zapalenie kompleksu ścięgnisto-mięśniowego. Po zakończeniu fazy hodowli ud, dobrze jest zaznaczyć długość pasków markerem, aby stale monitorować stałą pozycję bioder.

Jak nosić strzemiona Pavlika?

Strzykawki na dysplazję należy nosić w sposób ciągły: dziecko powinno przebywać w nich przez całą dobę, łącznie z karmieniem i kąpielą. Jest to najbardziej podstawowa zasada skutecznej terapii. Przestrzeganie zasad higieny podczas noszenia strzemion jest niezwykle ważne, ponieważ skóra dziecka jest bardzo wrażliwa na bodźce zewnętrzne. Aby dziecko było wygodne w strzemionach, obserwuj stan skóry, szczególnie w miejscach fałd i krocza. Dziecko w strzemionach nie kąpie się, ale tylko częściowo jak nosić strzemiona Pavlika myj, póki możesz odpiąć pas piersiowy lub część stopy, ale wtedy powinieneś trzymać nogę w wyznaczonej pozycji.

Pod strzemiączkami można nosić podkoszulek z bawełny i skarpetek na wysokości kolan, aby zapobiec otarciom skóry. Pieluchy należy wymieniać bez zdejmowania strzemion, do tego nie należy podnosić dziecka za nogi, a ty musisz trzymać rękę pod pośladkami. W zależności od temperatury w pomieszczeniu, nad strzemionami można nosić sukienkę lub spodnie, ale należy uważnie monitorować, czy dziecko nie przegrzewa się i nie poci się.

Podsumowując, chciałbym dodać, że regularne wizyty u ortopedy i chirurga pomogą ci kontrolować proces leczenia, a twoja miłość i troska ułatwią szybki powrót do zdrowia.