Hagia Sophia w Konstantynopolu (obecnie Stambuł ) został zbudowany w IV wieku naszej ery. W połowie XV wieku, w wyniku zdobycia miasta europejskiego przez Turków osmańskich, katedra stała się islamskim meczetem. W 1935 r. Hagia Sophia w Stambule uzyskała status muzeum, aw 1985 r. Została wpisana jako zabytek historyczny na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Gdzie jest Hagia Sophia?

Słynny symbol wielkiego Bizancjum jest obecnie oficjalnie nazywany Muzeum Hagia Sophia i znajduje się w historycznej dzielnicy Sultanahmet - w starym centrum tureckiego Stambułu.

Kto zbudował Hagię Sofię?

Historia Hagia Sophia rozpoczęła się w pierwszej ćwierci IV wieku pod panowaniem rzymskiego cesarza Konstantyna Wielkiego, założyciela stolicy imperium Konstantynopola. W 1380 r. Cesarz Teodozjusz przekazałem kościół prawosławnym chrześcijanom i wyznaczyłem Grzegorza arcybiskupa teologa. Kilkakrotnie katedra została zniszczona w wyniku pożarów i zniszczona przez trzęsienia ziemi. W 1453 r. Kościół Hagia Sophia został przekształcony w meczet, obok niego wzniesiono cztery minarety i przypory, które całkowicie zmieniły ogólny wygląd budowli architektonicznej, zakryły murale świątynne. Dopiero po tym, jak Aya Sophia została uznana za muzeum, oczyścili warstwy tynku z licznych fresków i mozaik.

Hagia Sophia w Konstantynopolu2

Architektura Hagia Sophia

W wyniku wielu reorganizacji i rekonstrukcji praktycznie nic nie pozostało z oryginalnej konstrukcji. Generalnie jednak architektura majestatycznego budynku zachowała cechy charakterystyczne dla sztuki bizantyjskiej: szczególne połączenie przepychu i powagi. Dziś Hagia Sophia w Turcji jest czworokątną strukturą, która tworzy trzy nawy. Bazylika zwieńczona jest gigantyczną kopułą składającą się z czterdziestu łuków, wspartą na ogromnych kolumnach malachitu i porfiru. Na szczycie kopuły znajduje się 40 okien, dodatkowo w każdej niszy znajduje się 5 okien. Wyjątkową wytrzymałość i wytrzymałość ścian, według ekspertów, zapewnia fakt, że do zaprawy dodaje się ekstrakt z liści popiołu.

Hagia Sophia w Konstantynopolu3Hagia Sophia w Konstantynopolu4

Szczególną pompatyczność stanowi dekoracja wnętrza katedry: szczegóły kolorowego marmuru, fantazyjne mozaiki na złotej podłodze, mozaiki na ścianach, przedstawiające tematy biblijne i historyczne, a także ozdoby z kwiatów. W pracach mozaikowych wyróżniamy trzy okresy rozwoju tego rodzaju sztuki, wyróżniające się osobliwościami posługiwania się kolorem i tworzeniem obrazu.

Hagia Sophia w Konstantynopolu5Hagia Sophia w Konstantynopolu6

Zabytkami świątyni są 8 jaspisowych kolumn o niezwykle zielonym kolorze, przywiezionych raz Świątynia Artemidy w Efezie i słynna "kolumna płaczu". Według legendy, jeśli dotkniesz dziury w kolumnie pokrytej warstwami miedzi i jednocześnie poczujesz obecność wilgoci, wtedy sekretne wewnętrzne pragnienie na pewno się spełni.

Hagia Sophia w Konstantynopolu7Hagia Sophia w Konstantynopolu8

Szczególną cechą Hagia Sophia jest połączenie obrazów chrześcijańskich symboli, Jezusa Chrystusa, Matki Bożej, świętych, proroków Starego Testamentu i cytatów z Koranu, umieszczonych na wielkich tarczach. Szczególnie interesujące są inskrypcje wykonane na kamiennych balustradach przez wiele stuleci. Najstarsze są skandynawskie runy pozostawione w średniowieczu przez Warriorów-Varangian. Teraz są one pokryte specjalnym ultra-mocnym, przezroczystym materiałem, który chroni napisy runiczne przed wymazaniem.

Hagia Sophia w Konstantynopolu9Hagia Sophia w Konstantynopolu10

W ostatnich latach zorganizowano rozległą firmę, która zwróciła Hagia Sophia prawosławnemu chrześcijaństwu, jak pierwotnie planowano. Chrześcijanie w wielu krajach świata przyłączają się do żądań powrotu starożytnej świątyni do prawosławia, aby wierzący mogli się modlić w kościele.