U zdrowego dorosłego człowieka mięsień sercowy kurczy się z częstotliwością od 50 do 100 uderzeń na minutę. Tachykardia jest patologicznym wzrostem tego parametru. Często choroba przebiega z atakami, podczas których pacjent ma trudności z oddychaniem, przyspiesza puls i bicie serca. Ważne jest, aby zauważyć od razu, kiedy to się zaczęło. tachykardia - Pierwsza pomoc w domu, prawidłowo wykonana, unika komplikacji i konieczności hospitalizacji.

Pierwsza pomoc w przypadku ataku tachykardii

Jeśli objawy przedmiotowej choroby pojawiają się nagle, okresowo, występuje forma napadowa. W takich sytuacjach ataki są nieregularne, wywołane przez fizyczne lub emocjonalne przeciążenie, brak snu, przepracowanie i inne czynniki.

Pierwsza pomoc w przypadku częstoskurczu napadowego:

  1. Zapewnij chłodne, świeże powietrze.
  2. Zdejmij luźną odzież lub ją odpiąć.
  3. Połóż się na poziomej powierzchni.
  4. Odrzuć głowę.
  5. Umieść zimny kompres na czole i szyi ("oblodzeniowy kołnierz").
  6. Weź głęboki oddech, odcedź mięśnie brzucha, wstrzymaj oddech na 15 sekund i powoli wydychaj powietrze. Powtórz kilka razy.
  7. Kciukiem mocno naciskaj na gałki oczne.
  8. Umyć w bardzo zimnej wodzie lub zanurzyć w niej twarz na pół minuty.

Jeśli opisane środki są nieskuteczne, a puls wzrasta, przekraczając 120 uderzeń na minutę, należy natychmiast wezwać zespół medyczny.

Co należy przyjmować z tachykardią podczas wykonywania pierwszej pomocy?

Następujące leki czasami pomagają złagodzić atak i przywrócić normalne bicie serca:

W przypadkach, w których pacjent wcześniej odwiedził kardiologa i przepisano leki antyarytmiczne, jeden z nich powinien zostać zażyty.