Jednym z najczęstszych sposobów leczenia niepłodności u kobiet jest stymulacja owulacji. Jeśli zdiagnozowano u ciebie brak owulacji, to musisz zrozumieć, że definicja takiej choroby jest niemożliwa bez cyklicznego USG.

Przed przepisaniem stymulacji lekarz jest zobowiązany do przeprowadzenia badania, które pomoże określić przeciwwskazania do stymulacji, potrzebę wcześniejszej terapii i wybrać schemat stymulacji, dawkowanie leków, w zależności od indywidualnych cech ciała.

Stymulacja owulacji odbywa się za pomocą policystycznych jajników, tworzenia zdrowych jaj w jajnikach, które nie mogą przejść przez cały cykl dojrzewania i nieregularnej owulacji.

Jak stymulują owulację?

Obecnie istnieje wiele bezpiecznych i skutecznych metod stymulacji owulacji:

  1. Stymulacja za pomocą leków - indukujących owulację. W wyniku ich użycia samice jajników wytwarzają jaja odpowiednie do zapłodnienia. Podczas tej procedury stan pacjenta jest monitorowany przez lekarzy. Kiedy lekarz określa początek owulacji, wybiera się metodę nawożenia: może to być stymulacja za pomocą IVF lub naturalnie. Jeśli pacjent wybierze stymulację owulacji podczas IVF, wystarczy jej 1-2 jaja. Jeśli wybór zostanie zatrzymany w drugim wariancie, do zapłodnienia wymagane będzie kilka jaj.
  2. Witaminy stymulujące owulację. Przyszłe matki, bardziej niż ktokolwiek inny, potrzebują wystarczającej ilości witamin i pierwiastków śladowych. Główną potrzebą organizmu przygotowującego się do zajścia w ciążę jest kwas foliowy. Brak tej substancji w ciele może prowadzić do tak strasznych konsekwencji, jak przedurodzeniowa patologia rozwojowa. Drugim, równie ważnym elementem jest jodek. Ponadto w sieci często pojawiają się informacje, że stymulacja wymaga spożycia witamin A, C, E, jednak takie dane nie są wspierane przez leki.

Najczęściej stymulacja owulacji odbywa się za pomocą leków, które kontrolują pracę narządów płciowych lub leków o działaniu przypominającym klatkę piersiową. Leki te stymulują jajniki do tworzenia i dojrzewania mieszków włosowych. Najbardziej popularny do stymulacji owulacji klofimen. Rozpocznij indukcję małymi dawkami od 3-5 dni cyklu na 7 lub od 5 do 9 dni. Równolegle z systematycznym monitorowaniem zastrzyków dojrzewania jaja za pomocą ultradźwięków. Często owulacja występuje 2-3 dni po wstrzyknięciu.

Możliwe negatywne skutki stymulacji owulacji

Jeśli pierwsza indukcja owulacji klofimem nie powiodła się, można ją powtórzyć nie więcej niż 5 razy w ciągu życia. Zwłaszcza ze stałym wzrostem dawek. W przypadku nadużywania takich leków, jajniki zaczynają słabnąć wcześnie, a przedwczesna menopauza występuje. Jeśli efekty stymulacji owulacji są negatywne, należy szukać przyczyny niepłodności w innej ciąża po stymulacji owulacji obszar. W końcu jeśli pozwolisz na wyczerpanie jajników - kolejne próby leczenia dowolną metodą będą bezużyteczne.

Pamiętaj, że metoda stymulacji owulacji nie daje 100% gwarancji, ponieważ w przypadku niepowodzenia - nie poddawaj się, ale spróbuj raz po raz. W końcu skuteczność stymulacji owulacji zależy bezpośrednio od czynników takich jak wiek kobiety i czas braku jajeczkowania. Zwykle za pierwszym razem tylko 10-15% kobiet może zajść w ciążę. Jednak ciąża po stymulacji owulacji jest rzeczywistością, do której należy dążyć. Profesjonalizm lekarzy i współczesna medycyna dają kobietom szansę poznania wszystkich radości macierzyństwa.