Staphylococci są nazywani całą grupą bakterii. Istnieje wiele ich rodzajów, ale jest to szczególnie niebezpieczne dla ludzi. Staphylococcus aureus - globularna gram-dodatnia bakteria, która zamieszkuje skórę i błony śluzowe ludzi. A wraz z osłabieniem mechanizmów obronnych organizmu gronkowiec może powodować różne choroby. Szczególnie często szkodliwe drobnoustroje osadzają się w ścianach szpitali położniczych, a zatem ciało urodzonych dzieci jest natychmiast skolonizowane przez chorobotwórcze bakterie. Wielu z nich umiera nie powodując szkód. Ale osłabione dzieci rozwijają zagrażające życiu choroby. Wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie to gwarancja wyleczenia. Ale nikt nie jest tak uważny na własne dziecko, jak mamusia. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak wygląda gronkowiec u noworodków.

Ogólnie rzecz biorąc, zagrożenie dla okruchów nie jest samą bakterią, ale produktem jej rozkładu - entereotoksyną. Choroba ma dwa etapy rozwoju - wczesny i późny, a zatem ich objawy różnią się.

Jak określić gronkowca u noworodków we wczesnym stadium choroby?

Infekcja gronkowcem ma wiele objawów zależnych od narządu, do którego przeniknęła bakteria. "Bramy" mogą być skórą, układem oddechowym, błonami śluzowymi, uszami, oczami. Raz w ciele gronkowiec zaczyna rozwijać się witalną aktywność i powodować ropne procesy zapalne. Pierwsze objawy infekcji u niemowląt pojawiają się po kilku godzinach w dość ostrej postaci.

Na przykład, jeśli układ oddechowy jest uszkadzany przez Staphylococcus aureus u noworodków, objawy przypominają normalny SARS: temperatura wzrasta, zaczyna się kaszel i zaczerwienienie gardła. Stan dziecka pogarsza się, słabnie.

Jeśli bakterie oddziałują na skórę, to głównymi objawami gronkowca u noworodków są pojawienie się plam zaczerwienienia i łuszczenia, wysypka z kropkami, ropne elementy, nadżerki. W takim przypadku zakażenie często mylone jest z reakcją alergiczną. Procesy zapalne mogą pojawić się podskórnie na ranie pępowinowej ( Zapalenie ucha u noworodków ).

Jeśli szkodliwy drobnoustrój dostanie się do przewodu pokarmowego, dziecko zostaje zatrute poważnymi objawami. Objawy gronkowca u noworodków w tym przypadku są podobne do objawów zakażenia jelitowego: stan zdrowia gwałtownie się pogarsza, wzrasta wysoka gorączka, pojawiają się nieruchome wymioty i luźne stolce ze śluzem. W tym przypadku dziecko staje się bledsze i słabsze, staje się ospałe i odmawia piersi.

Jeśli gronkowiec atakuje oczy, u dziecka rozwija się ropne zapalenie spojówek. W przypadku infekcji w uszach rozpoczyna się ropne zapalenie ucha środkowego.

W jaki sposób gronkowiec manifestuje się u noworodków w późnym stadium choroby?

Po 3-5 dniach choroba u niemowląt pogorszyła się. Staphylococcus wnika głębiej w warstwy podskórne, rozprzestrzeniając się na narządy wewnętrzne. Na przykład, jeśli dziecko dostanie się do nerek, rozwija się odmiedniczkowe zapalenie nerek. Po porażce płuc dziecko zaczyna mieć zapalenie płuc. Jeśli infekcja wpadnie do mózgu, rozwija się raczej ciężka choroba - zapalenie opon mózgowych, zapalenie opon mózgowych. W późnym stadium choroby możliwe jest również zapalenie wsierdzia (zapalenie mięśnia sercowego). Powikłanie infekcji jak gronkowiec manifestuje się u noworodków może również występować zapalenie jelita gronkowcowego, w którym dochodzi do utraty przytomności, drgawek. Poważne zatrucie toksynami wytwarzanymi przez bakterie w niektórych przypadkach prowadzi do wstrząsu toksycznego. Szczególnym zagrożeniem dla życia noworodka jest sepsa - infekcja krwi. Z porażką skóry dziecka mogą tworzyć się wrzody i ropnie, a także bąbelki, przypominające oparzenia - tak właśnie wygląda syndrom "oparzonych dzieci".

Ze względu na podobieństwo objawów zakażenia gronkowcami z objawami innych chorób, w przypadku choroby noworodka, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.