Słynny wyraz piratów "Rozerwanie mojej śledziony", jak wiemy, nie jest tak uskrzydlony. Niektórzy ludzie stają w obliczu tej nieprzyjemnej sytuacji, nawet nie zdając sobie sprawy, co grozi usunięcie śledziony. A potem lekarze nie mają już nic do zrobienia, jak tylko usunąć zraniony narząd i osobę, aby kontynuować życie bez śledziony.

Usuwanie śledziony - przyczyny

Jednak nie jest to jedyna przyczyna usunięcia organów. Oto kilka powodów wykonania tej operacji:

 • uraz narządu (oderwanie od nogi, zmiażdżenie, itp.);
 • niedokrwistość hemolityczna ;
 • rak krwi;
 • wtórny hipersplenizm;
 • powstawanie torbieli;
 • uszkodzenie narządów przez pasożyty lub infekcje;
 • śledziona mięśnia sercowego;
 • występowanie ropnia w narządzie.

Usunięcie śledziony

Ta operacja nazywa się splenektomią. Dziś nie zagraża życiu pacjenta. Po standardowej operacji na ciele operowanej pozostaje długa i dobrze zaznaczona blizna. Dlatego w ostatnim czasie laparoskopowa metoda usuwania śledziony staje się coraz bardziej popularna.

Konsekwencje po usunięciu śledziony

Śledziona jest bardzo ważnym narządem, który aktywnie uczestniczy w procesie krwiotwórczym. Niszczy stare czerwone krwinki i płytki krwi, regulując w ten sposób ich ilość we krwi. Ten organ gromadzi żelazo w celu dalszego tworzenia się hemoglobiny, a także ze względu na jego zdolność do silnego kurczenia się, wrzuca krew do naczyń krwionośnych z gwałtownym spadkiem jego poziomu (na przykład z powodu kontuzji).

Dlatego usunięcie śledziony, pomimo powszechnej opinii, że jest ona bezużyteczna dla organizmu, jest oczywiście dla niej stresujące i wymaga ogromnej restrukturyzacji. To znacznie zmniejsza odporność pacjenta, a tym samym zdolność do opierania się wirusom i infekcjom. Wiele funkcji śledziony, gdy są usuwane, są pobierane przez wątrobę i węzły chłonne , co zwiększa obciążenie tych narządów i wymaga od osoby przestrzegania pewnych zasad. Oto jak zmienia się życie po usunięciu śledziony:

 1. Oszczędzająca dieta, aby uniknąć przeciążenia wątroby.
 2. życie po usunięciu śledziony
 3. Wsparcie ciała antybiotykami w profilaktyce chorób zakaźnych.
 4. Konieczność unikania odwiedzania zatłoczonych miejsc, takich jak metro, szpitale, miejsca, w których są długie linie, lub bardzo ostrożna, aby nie złapać infekcji od nikogo.
 5. Dodatkowe szczepienia.
 6. Ostrożność w wyborze krajów do podróży (na przykład nie można udać się do krajów, w których często występuje malaria lub zapalenie wątroby).
 7. Potrzeba poddawania się częstszym badaniom profilaktycznym.