Obecnie nikt nie wpada w osłupienie na widok bezwłosego kota - sfinks . Wielu nawet nie ma nic przeciwko temu, aby mieć takie urocze stworzenie w domu. Ale niedoświadczeni miłośnicy kotów zatrzymują właśnie egzotyczną naturę sfinksów - w tym sensie, że opieka i ich utrzymanie mogą być równie egzotyczne.

Funkcje zawartości Sphynx

Należy zauważyć, że żadna z odmian sfinksów ( kanadyjski , Don, Petersburg - Peterbol) nie wymaga specjalnej troski. I w tym względzie, po pierwsze, o wyglądzie - nawet jeśli kot nie ma płaszcza, nie oznacza to, że kot powinien być owinięty, chroniąc go przed zimnem. Wcale nie! Sfinksy nie boją się zimna jak przeciągów. Jeśli to konieczne, znajdą sposób na ogrzanie się - z reguły miejsce to znajduje się pod kocem właściciela. Możesz odbywać krótkie spacery z sfinksami. Oczywiście, nie w zimie, ale w cieplejszym sezonie - proszę. / Chronić zwierzę przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych! - mogą wystąpić oparzenia. / Ze względu na nieco wyższą temperaturę ciała, w porównaniu do innych ras kotów, sfinksy (dorośli) nie chorują, a w przypadku choroby (najczęściej chorób wirusowych) szybko się regenerują.

Opieka i karmienie

Jednak egzotyczne koty Sphynx nie wymagają szczególnej opieki i karmienia. W jedzeniu nie są wybredne i mają doskonały apetyt, chociaż należy zachować równowagę w diecie. Mogą być przechowywane na naturalnych lub suchych (tylko klasa premium!) Pasza, mieszane produkty spożywcze. Jedyne, co trzeba powiedzieć, to opieka oczu sfinksa. Te koty są całkowicie pozbawione rzęs, dlatego, aby uniknąć sklejania, oczy powinny być codziennie myte neutralnym roztworem - rosół z rumianku, słaby roztwór nadmanganianu potasu lub po prostu ciepła przegotowana woda (nie należy używać zaparzonej herbaty!).