Czasami, z tego czy innego powodu, matka nie może zapewnić noworodkowi naturalnego mleka matki. W tym przypadku dziecko zostaje przeniesione do sztucznego karmienia. Często pediatrzy zalecają stosowanie narodzin sfermentowanego mleka.

Czym jest formuła z kwasem mlekowym dla noworodków?

Często często zaleca się spożywanie mleka sfermentowanego w przypadku częstej niedomykalności niemowlęcia. Podobna mieszanina jest szybko trawiona w żołądku i przechodzi do jelita. Cząsteczki białka w fermentowanych mieszankach mlecznych ulegają częściowemu rozszczepieniu, co wyjaśnia łatwość trawienia produktu. Ponadto mleko sfermentowane od urodzenia jest zalecane dla dzieci z niewystarczającą ilością enzymów trawiennych, a także z alergicznymi wysypkami na skórze. Sama mieszanina nie jest produktem hipoalergicznym, ale reakcje alergiczne bardzo rzadko wywołują.

Żywe bakterie kwasu mlekowego stanowią przeszkodę dla rozmnażania się w jelitach patogennych mikroorganizmów i zwiększają poziom pożytecznych bakterii, a także zmniejszają tworzenie się gazu. Dlatego zaleca się stosowanie sfermentowanej mieszaniny mleka dla dzieci z dysbakteriozą, kolką jelitową, częstą biegunką i podczas rehabilitacji po przebytych chorobach związanych z infekcjami jelit. Mieszanki z kwaśnym mlekiem mają inną znaczącą przewagę nad standardową żywnością: żelazo zawarte w tym produkcie jest trawione znacznie szybciej niż z konwencjonalnych mieszanek. W związku z tym dla dzieci z niedokrwistością przepisuje się mieszankę z kwaśnym mlekiem.

Jak wprowadzić mieszaninę sfermentowanego mleka?

Zwykle sfermentowaną mieszaninę mleka stosuje się w stosunku 1: 1 do standardowej, słodzonej mieszaniny. Sposób dawkowania mieszanek mlecznych fermentowanych dla dzieci decyduje się indywidualnie w każdym przypadku z powodów medycznych i fizjologii dziecka. Wymiana odbywa się stopniowo, począwszy od 10 - 20 ml przy każdym karmieniu. Ponadto dziecko karmione jest zwykłą mieszanką. Objętość nowego produktu zwiększa się codziennie, zastępując jeden posiłek w ciągu 2 do 3 dni. Jeśli problem przestanie przeszkadzać noworodkowi, można zatrzymać dalszy wzrost ilości fermentowanej mieszanki mlecznej.

Obecnie dostępne są preparaty dla niemowląt zarówno gotowych, jak i suchych. Suche mieszanki przed spożyciem rozcieńcza się wodą, najlepiej specjalnie do stosowania w żywności dla niemowląt.

Nie jest konieczne przenoszenie dziecka tylko na sfermentowane mieszanki mleczne, ponieważ istnieje wysokie ryzyko naruszenia równowagi kwasowo-zasadowej i normalnego funkcjonowania jelit. Jaka mieszanina zsiadłego mleka jest lepsza Przed użyciem mieszaniny sfermentowanego mleka należy upewnić się, że nie ma reakcji alergicznej.

Przystosowane mieszanki mleczne

Spośród szerokiej gamy fermentowanych przetworów mlecznych, za najlepsze uważa się zaadaptowane mieszanki, ponieważ ich skład chemiczny jest jak najbliżej mleka. Producenci preparatów dla niemowląt próbowali dostosować jakość białka, wzbogacić je o niezbędne witaminy i minerały, dodając korzyści dla bifidobakterii. Nawet w suchych mieszankach bakterie mleczne zachowują swoje właściwości i aktywność. Dostosowane mieszanki różnią się składem od gotowego fermentowanego mleka. Często są zalecane do karmienia noworodków bez karmienia standardową dietą.

Trudno zdecydować, która mieszanka sfermentowanego mleka dla niemowląt jest lepsza, gotowa, sucha lub przystosowana. Wszystko zależy od wskazań medycznych, a także indywidualnych preferencji małego smakosza.