Popularność origami modułowych rośnie z każdym dniem coraz bardziej. Z standardowych trójkątnych modułów wykonanych ze zwykłego papieru biurowego można stworzyć po prostu zapierające dech w piersiach rzemiosło: postacie zwierząt i ludzi, modele samochodów, pociągi, a nawet ozdoby świąteczne, na przykład bałwana. Jak zrobić bałwana z modułów i zostaną omówione w naszej dzisiejszej klasy mistrzowskiej.

Ręcznie wykonane z trójkątnych modułów origami "Snowman"

 1. Dla rzemiosła przygotujemy moduły origami z białego i kolorowego papieru w zwykły sposób. Liczba modułów zależy od pożądanej wielkości rzemiosła. W przypadku średniej wielkości bałwanka potrzebujemy 946 białych modułów i 176 modułów kolorowego papieru. Połączymy moduły wkładając narożniki do kieszeni.
 2. Bałwan z modułów1Bałwan z modułów2Bałwan z modułów3
 3. Podstawa jednostki składa się z 3 rzędów, z których każdy obejmuje 34 moduły. Zacznijmy ręczne rzemiosło od łańcucha czterech modułów, natychmiast budujmy drugi i trzeci rząd.
 4. Bałwan z modułów4Bałwan z modułów5Bałwan z modułów6
 5. Pracując od razu z trzema rzędami, zbudujemy łańcuch 34 modułów i zamkniemy go w pierścieniu. Odwróć powstały pierścień i lekko go wykręć. Zwiększ 4 rzędy modułów, dodając 6 modułów. W rezultacie otrzymujemy serię składającą się z 40 modułów.
 6. Bałwan z modułów7Bałwan z modułów8Bałwan z modułów9
 7. Budujemy 12 kolejnych rzędów 40 modułów, nadając jednostce kulisty kształt. Zrób to całkiem łatwo: po prostu włóż rękę do rzemiosła i lekko wygnij jej ściany. Ponieważ łopatka modułów jest bardzo elastyczna, łatwo przyjmuje żądaną formę. Robimy ostatni rząd 36 modułów. W sumie w dolnej części ciała bałwana powinno być 16 rzędów.
 8. Bałwan z modułów10Bałwan z modułów11
 9. Zaczynamy tworzyć głowę bałwana. W tym celu napinamy moduły w ostatnim rzędzie pnia pod kątem prostym na zewnątrz. Kolejny rząd modułów jest zawieszony jak zwykle. Do każdego rzędu używamy 36 modułów. Powinno być w sumie 9 wierszy, w tym pierwszy. Przygotowania do bałwana są gotowe.
 10. Bałwan z modułów12Bałwan z modułów13
  Bałwan z modułów14Bałwan z modułów15
 11. W przypadku kapelusza zbieramy pierścień z 3 rzędami modułów po 22 sztuki w każdym rzędzie. Dla kontrastu można wykonać jeden rząd czapek różnych modułów kolorów. W sumie kapelusz potrzebuje 8 rzędów modułów.
 12. Bałwan z modułów19Bałwan z modułów20Bałwan z modułów21
 13. Zróbmy oczy bałwana, dłonie i uśmiech z wiciowców, wytoczone z tektury falistej. Nos bałwana sklejamy z czerwonego papieru. Naklejamy wszystko na nasz przedmiot za pomocą kleju PVA.
 14. Bałwan z modułów16Bałwan z modułów17Bałwan z modułów18
 15. Założymy czapkę bałwanu, przymocujemy guziki-kulki, zawiążemy szarfę z kolorowej taśmy. Nasz wesoły bałwanek jest gotowy!
Bałwan z modułów22

Ten bałwanek można postawić obok w jodełkę modułów które możesz również zrobić sam.