Nawet ekstremalne mrozy i śniegi nie przerażają prawdziwych miłośników ekstremalnego odpoczynku. Dlatego wędrówki w sezonie zimowym nie są rzadkością. To prawda, że ​​lista rzeczy, które musisz zabrać ze sobą i bez których nie możesz zrobić, jest znacznie dłuższa. To niewątpliwie dotyczy śpiwora, bez którego nie można podróżować zimą.

Śpiwory na wyjazdy zimowe

Śpiwór to specjalne urządzenie dla wędrówka stworzony dla relaksu lub snu. Jego specjalna konstrukcja sugeruje lepszą izolację niż zimny koc. Wydaje się, że jest to prosta i zwyczajna rzecz, ale od niej zależy jakość snu, co bezpośrednio wpływa na aktywność właściciela podczas ruchu.

Dzisiejszy rynek oferuje różne rodzaje śpiworów. Różnią się latem, poza sezonem i zimą. Te ostatnie są bardziej złożone i naturalnie trudniejsze.

Jeśli mówimy o wyglądzie, to są śpiwory i śpiące kokony. Pierwszy to praktycznie prostokąt, w którym umieszczony jest uczestnik kampanii. Zazwyczaj urządzenie jest zapinane na zamek błyskawiczny na całym obwodzie. W niektórych modelach zastosowano kaptur na głowę. Śpiąca kokon ma ściśle dopasowaną, tak zwaną anatomiczną strukturę. Z dołu takie modele są zwykle lekko zwężone, dzięki czemu podróżnik lepiej się rozgrzewa w trudnych warunkach zimowych.

Śpiwory różnią się jakością powłoki i izolacji, liczbą warstw i, odpowiednio, zakresem temperatur.

Jak wybrać śpiwór na wycieczkę?

Jeśli planujesz wziąć udział w wycieczce w zimie, wybierz śpiwór powinien być z poważnym podejściem. Przede wszystkim zdecyduj się na materiał grzejnika. Najbardziej ciepły jest uważany za naturalny - kaczki puchowe i piórowe lub gęsi. Utrzymuje ciepło lepiej i lżejsze niż modele z syntetycznymi wypełniaczami. Jedyną wadą jest to, że w warunkach zwiększonej wilgoci izolator wchłania ją w siebie i, oczywiście, zatrzymuje się, a także staje się ciężki. Dlatego ta opcja może być używana tam, gdzie wilgotność jest zmniejszona - na szczytach gór.

Wybierając śpiwór, który jest lepszy w podróży i pieszych wędrówkach, zwracaj uwagę na produkty z syntetycznym wypełniaczem Hitech, Primaloft, 3M Lifeloft, Faybertek, Tinsulate i inne, które nie chłoną wilgoci. Takie produkty są odpowiednie dla warunków Karpaty , Kaukaz, Góry Krymskie, gdzie wilgotność jest powyżej średniej.

Zwróć uwagę na rozmiar śpiwora, który należy wybrać biorąc pod uwagę wzrost i jego własne objętości. Na przykład, śpiwory na zimowe wycieczki o dużych rozmiarach są odpowiednie dla podróżujących wysokich i silnych ciał. Miniaturowe panie w takich produktach będą nadmiernie wolne, a przez to zimne. Jak radzą eksperci, przy wyborze dodaj 15-20 cm do swojej wysokości. Będzie to odpowiednia długość idealnego śpiwora.

Wybierając jedne z najlepszych śpiworów do uprawiania turystyki pieszej, zwracaj uwagę na małe rzeczy, które mogą być później ważne:

  1. Obecność kaptura z naciągowymi linkami pozwoli Ci w pełni utrzymać głowę w cieple.
  2. Dodatkowa warstwa izolacyjna w dolnej części pomoże ocieplić jak wybrać śpiwór na wycieczkę jedna z najbardziej wrażliwych części ciała.
  3. Duże i niezawodne błyskawice nie powinny "chwytać".
  4. Wysokiej jakości krawiectwo śpiwora zapewni jego normalną pracę. Idealnie, jeśli wypełniacz jest zszyty w kilku miejscach, aby nie zbłądzić.
  5. Wodoodporna osłona pozwoli zaoszczędzić ważną cechę turystyczną wody.
  6. Posiadanie kieszeni w środku jest okazją do przechowywania pieniędzy, dokumentów lub telefonu bez obaw.

Zasadniczo, jeśli pozwalają na to możliwości, należy kupić dwa śpiwory, aby można było wysuszyć, podczas gdy drugi był używany zgodnie z przeznaczeniem.