Enteritis zwane procesami zapalnymi w jelicie, które mogą mieć charakter zakaźny lub inny. Najgroźniejsza choroba malutkich szczeniąt trwa do 2,5 miesiąca, dzieci nie mają już odporności na matkę, a jeszcze za wcześnie na ich szczepienie, dlatego najbardziej krytyczny okres dla dzieci wynosi 40-55 dni. By the way, to jest młode, które są dotknięte przez te zaburzenia jelitowe najczęściej, dorośli są znacznie mniej dotknięci zapaleniem jelit.

Jak rozwija się zapalenie jelit u psa?

Okazuje się, że nie tylko jelita, ale także rodzaj choroby serca. Pierwsze objawy jelitowego zapalenia jelit u psów wyrażone są w podwyższona temperatura , osłabienie mięśni, w okolicy żołądka, występują bolesne odczucia podczas głaskania. Co więcej, wymioty zaczynają się od spienionych i lepkich wydzielin, wodnistej biegunki. Odwodnienie jest bardzo wyniszczające dla zwierząt domowych, a z bólu żołądka nie mogą nawet spokojnie odpoczywać.

Objawy zapalenia jelit u psów występują inaczej, biegunka może nie być obserwowana, ale ogólny stan jest obniżony, a zwierzęta wyglądają na senne. Oddech czworonożnych pacjentów jest ciężki, odmawiają jedzenia. Błony śluzowe mają blady lub niebieskawy odcień u zwierząt, puls spowalnia, nogi stają się nienormalnie zimne.

Jak leczyć zapalenie jelit?

Najlepiej jest, aby wszelkie objawy zapalenia jelit u psów domowych były zgłaszane do kliniki, aby weterynarze mogli wykonywać kał w laboratorium. Immunoglobulina, serum lecznicze, kompleksy witamin i specjalne rozwiązania pomagają wyeliminować odwodnienie. Sulfakampokina i inne podobne leki radzą sobie z problemami z sercem, a antybiotyki są potrzebne do zniszczenia wtórnej infekcji. Oczywiście, taka kompleksowa terapia jest możliwa tylko pod nadzorem doświadczonego lekarza, próby leczenia samego infekcyjnego zapalenia jelit prowadzą do złych konsekwencji. W tej chwili jedynie terminowe szczepienia szczeniąt i dorosłych pomagają w najbardziej skutecznym radzeniu sobie z tym problemem, aby uniknąć bolesnych i groźnych chorób z nieprzewidywalnymi konsekwencjami.