Te małe, zabawne stworzenia, z dużymi, dużymi, z wyprostowanymi uszami, wyglądają jak piękne zabawki. Obserwują nieznanego obcego z ich czarnymi błyszczącymi oczami i są gotowi podnieść alarm tam, gdzie czują się zagrożeni. Jeśli myślisz, że ta rasa została nam przywieziona z zagranicy, bardzo się mylisz. To dzięki moskiewskim hodowcom około pół wieku temu na świat przyszły długowłose teriery.

Historia rasy Russian Russian toy Terrier długowłosy

Pierwsze teriery pojawiły się w Anglii, gdzie miejscowi łowcy używali tych zabawnych i zwinnych psów do polowania na małe gryzonie w swoich norach. Zrobili świetną robotę ze szczurami i borsukami, zdobywając miłość i szacunek od hodowców psów. Na początku XIX wieku psy te stały się znane w całej Europie, a nawet dotarły do ​​Ameryki, stanowiąc jedną trzecią całkowitej liczby ras ozdobnych. W Rosji były dość popularne, ale rewolucja wprowadziła własne poprawki. Rząd radziecki uważał, że najważniejszą uwagę należy poświęcić tylko psom interesującym gospodarkę narodową - rasom oficjalnym. Duże zwierzęta, które są używane jako strażnicy, pasterze lub w wojsku, otrzymały uznanie i pierwszeństwo, a małe ozdobne stwory stały się wyrzutkiem czasu. Wierzono, że rosyjskie, długowłose terierki służą tylko dla wygody arystokratów i rozpieszczonych intelektualistów. Dopiero w połowie lat 50. amatorzy zaczęli stopniowo odzyskiwać niemal zupełnie zapomnianą rasę.

Żelazna kurtyna wpłynęła na to, że w ZSRR stworzyli oni własny standard dla tych terierów. Izolacja doprowadziła do powstania rasy rosyjskiej, która jest całkowicie odmienna od tych, które były hodowane w Europie. Wszystko zaczęło się w odległym już 1957 roku, z małym Chicky, który urodził się w jednej moskiewskiej rodzinie o gładkich włosach teriera. Dzieciak miał czarne futro z jaskrawo czerwonymi tunikami i dłuższe futro w porównaniu z jego kongenerami. Hodowcy psów postanowili naprawić tak niezwykłą cechę, a po dojrzewaniu Chikkiego znaleźli dziewczynę, która również miała lekko wydłużony płaszcz. Troje potomków naszej pary zostało założycielami nowej rasy dekoracyjnej, która wkrótce przyciągnęła wielu miłośników małych psów. Większość Moskali i mieszkańców innych miast żyło w pobliżu Chruszczowa, więc ten mały zabawny przybysz natychmiast stał się bardzo popularny wśród naszej ludności. Dopiero w latach 80-tych, kiedy z zagranicy zaczęto importować duże ilości nowych ozdobnych ras psów, rosyjski, że długowłosy terier był trochę zatłoczony modnymi obcymi.

Rosyjski długowłosy terier - opieka

Te zwierzęta są szkolone dość łatwo i nie ma z nimi problemu. Jeśli zdecydujesz się na zakup innego psa tej samej rasy, możesz być spokojny, dobrze się ze sobą dogadują. Dla nich taca dla kota jest dobrze dopasowana, więc większość ludzi nie będzie miała problemów z chodzeniem. Pożądane jest kąpać je około raz w miesiącu, ale upewnij się, że woda nie wpada do uszu, co u rosyjskich terierów jest dość duże i wymaga specjalnej troski. Sprawdzaj je stale pod kątem zapalenia lub różnych infekcji. Konieczne jest również okresowe przycinanie pazurków i czesanie ich futra. Ten terier potrzebujesz bardzo mało miejsca do grania. Ale umiejętność bycia dla nich jest niezbędną koniecznością. W przeciwnym razie zwierzę może mieć różne nieprzyjemne problemy zdrowotne.

Rosyjska długowłosa zabawka Terrier1

Sprzedaj szczenięta teriera zwykle w wieku 45 dni, ale najlepiej je kupić nieco później - za 2-3 miesiące. W tym wieku łatwiej tolerują stres i mogą jeść same. Wybierając szczenię rosyjskiego długowłosego teriera, pożądane jest zobaczenie ich rodziców. Wtedy będziesz dokładnie wiedzieć, jak będzie wyglądał twój towarzysz, kiedy dojrzeje. Sprawdź uszy, oczy, płaszczyk dziecka, odbyt. Wskazane jest, aby nie było żadnych podejrzanych wydzielin lub biegunki w dowolnym miejscu. Jeśli planujesz wziąć udział w wystawie zwierząt, przeczytaj uważnie standardy tej rasy. Niektóre wady lub odchylenia są widoczne we wczesnym wieku. Również w tym przypadku bardzo dokładnie przestudiuj rodowód i inne dokumenty, które muszą być w hodowli.