Każdy jest przyzwyczajony do tego, że rozmaryn jest przyprawą, ale jest używany poza kuchnią. Co więcej, rozmaryn nie jest nowym duchem, historia jego użycia sięga setek lat. Nawet w starożytnym Rzymie i Grecji rozmaryn był używany w obrzędach religijnych, wierzono, że wypędza złe duchy, a wieńce rozmarynu pobudzają aktywność umysłową. Legenda głosi, że bogowie Olimpu sami ozdobili głowy wieńcami rozmarynowymi. Rosemary jest również uważane za symbol obfitości, wieczności i dobrobytu. W niektórych krajach wciąż istnieje tradycja, by podczas małżeństwa podawać młodym gałązkę rozmarynu. A co jest pożyteczne, to rozmaryn poza tradycją i przesądem?

Co jest przydatne rozmarynu?

Rozmaryn jest dobrym stymulantem odporności, ma działanie tonizujące, żółciopędne, gojące rany, przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwdepresyjne.

Ze względu na swoje właściwości lecznicze, rozmaryn był stosowany w medycynie w leczeniu reumatyzmu, zapalenia opon, menopauzy, przeziębienia i chorób serca. Ponadto używa się rozmarynu z niskim ciśnieniem krwi, osłabieniem seksualnym i ogólnym wyczerpaniem organizmu.

Rosemary stosuje się również w kosmetologii w leczeniu otyłości i cellulitu. Ponieważ roślina ta pobudza krążenie krwi, wygładza ulgę skóry i przyczynia się do jej odmłodzenia. Rozmaryn, a zwłaszcza jego olejki eteryczne, jest przydatny w problematycznej skórze twarzy, pomagając jej pozbyć się różnych stanów zapalnych, trądziku i trądziku. Olejek eteryczny z rozmarynu jest również korzystny dla włosów. Wzmacnia mieszki włosowe, zapobiega wypadaniu włosów, łagodzi stany zapalne, łagodzi podrażnioną skórę głowy i pomaga zwalczać łupież.

Zastosowanie rozmarynu w medycynie

W medycynie nalewki rozmarynu, wywar i wlew rośliny stosuje się w leczeniu chorób. W kosmetologii olejek eteryczny jest bardziej doceniany, nalewki i odwary są używane rzadziej.

Istnieją przeciwwskazania do stosowania rozmarynu. Dlatego zabronione jest używanie go dla kobiet w ciąży, osób cierpiących na nadciśnienie, epilepsję. A także tych, których skóra na twarzy jest zbyt sucha i wrażliwa.

Jak używać rozmarynu do celów kosmetycznych?

Jak wspomniano powyżej, rozmaryn pomaga pozbyć się trądziku. W tym celu stosuje się olejek eteryczny, który należy nakładać kilka razy dziennie na pryszcz. Jeśli skóra twarzy jest wrażliwa, należy dodać 2 krople olejku rozmarynowego do 1 łyżeczki czarnego oleju z kminku i nałóż mieszaninę na trądzik.

Aby pozbyć się plam po trądziku, użyj mieszaniny oleju rozmarynowego i dzikiej róży, odpowiednio 2 krople do 1 łyżeczki. Tę mieszaninę nanosi się dwa razy dziennie na obszary skóry, które wymagają korekty.

Leczenie trądziku trądziku może być przeplatane z kompresami. W tym celu konieczne jest rozpuszczenie łyżeczki oleju kminkowego i 3 kropli oleju rozmarynowego w 2 łyżkach oleju z pestek winogron. Po tej mieszaninie należy namoczyć szmatkę i nałożyć na dotknięte obszary skóry. Jeśli masz normalną lub suchą skórę, zamiast oleju z pestek winogron możesz użyć oleju migdałowego, morelowego lub dzikiej róży.

Do kompozycji domowych masek można dodać kilka kropli olejku rozmarynowego - pomoże to również w radzeniu sobie z trądzikiem.

Aby zwiększyć jędrność i elastyczność skóry, a także wygładzić zmarszczki, należy posmarować twarz mieszaniną rozmarynu i oliwy z oliwek, 2 krople na łyżkę, odpowiednio. Zamiast oliwy z oliwek można wziąć siemię lniane, brzoskwinie, orzechy kokosowe, cedr, migdał lub dzikiej róży, kakao, gałązka rozmarynu orzech lub awokado.

Przyspieszenie wzrostu włosów i pozbycie się łupieżu pomoże w maskowaniu olejkiem rozmarynowym. Konieczne jest rozpuszczenie 10 ml oleju jojoba w 20 ml oleju z pestek winogron. Dodaj do mieszaniny 2 krople tataraku i oleju rozmarynowego oraz kroplę oleju laurowego i zatokowego. Mieszankę olejków należy wcierać w korzenie włosów i zaizolować głowę. Godzinę później włosy powinny być umyte ciepłą wodą.

Włosy szybko stają się tłuste, możesz przygotować wywar z rozmarynu do płukania po umyciu. Aby to zrobić, 5 gałązek rozmarynu musi gotować się w wodzie mineralnej przez 20 minut.