Miasto Psków znajduje się w Złotym Pierścieniu Rosji. Założenie miasta sięga 903 lat. Pskov wielokrotnie brał udział w działaniach wojennych, odpychając atak i broniąc swojej niepodległości. Przez setki lat na terenie Pskowa wznosił się klasztor, świątynie i kaplice, odzwierciedlające historię starożytnej Rosji.

Nowoczesny wygląd miasta to zasługa architektów i konserwatorów, którzy starali się przywrócić najważniejsze zabytki Pskowa w ich oryginalnej formie. Odwiedzając Psków, zobaczysz, jak każdy klasztor, kościół i kościół zostały starannie odrestaurowane przez rzemieślników artystów, konserwatorów, którzy starali się zachować historię miasta w jego architektonicznych budynkach.

Świątynie i klasztory prowincji Pskov są reprezentowane w dużej liczbie w całym mieście i okolicy.

Pskov: Świątynia Bazyli na wzgórzu

Świątynia została wzniesiona w latach 50. XVI wieku na Wzgórzu Wasilewskim, dlatego też ma swoją nazwę.

U podnóża świątyni poprzednio płynął mały strumień Uczeń, na którego brzegu zbudowano Sekwanę Środkowego Miasta.

Niedaleko świątyni znajdowała się wcześniejsza Wieża Vasilevskaya, w której znajdowała się dzwonnica. Według starożytnej legendy na tej dzwonnicy wisiał dzwonek oblężniczy, który ostrzegał wszystkich mieszkańców okolic o wybuchu armii Stefana Batorego, który rozpoczął atak w 1581 roku.

W 2009 r. Rozpoczęła się globalna renowacja świątyni na wzgórzu.

Zabytki w Pskowie 2

Klasztor Mirozhsky w Pskowie

Jeden z najstarszych klasztory Rosji Święty klasztor Przemienienia Pańskiego z Mirozha. Jego główną zaletą są pre-mongolskie freski, które powstały w XII wieku. Świątynia znajduje się na liście UNESCO najwybitniejszych zabytków światowej sztuki.

Zabytki w Pskowie 3

Pskov: Trinity Cathedral

Wcześniej katedra była centrum życia państwa Pskowa, ponieważ tutaj dokonano wszystkich najważniejszych rzeczy: zebrano zgromadzenie i przechowywano tu dokumenty państwowe.

W katedrze znajduje się ikona Świętej błogosławionej księżniczki Olgi, którą w połowie XX wieku namalował archimandryt Alipij.

Święto Świątynne Katedry Świętej Trójcy jest dniem pamięci św. Olgi.

Zabytki w Pskowie 5

Pechersky Monastery of Pskov

Święty Dormition Klasztor Pskovo-Pechersky znajduje się 50 kilometrów na zachód od Pskowa. Świątynia została założona ponad 500 lat temu przez Mnicha Iona. Przeprowadzając się do tych świętych miejsc wraz z rodziną i dziećmi, nadal służył Bogu. Świątynia jaskini nie została jeszcze ukończona, gdy jego żona zachorowała. Po jej pogrzebaniu trumna wraz z ciałem znajdowała się na powierzchni ziemi następnego dnia. Wielokrotnie grzebiąc, trumna znów była na ziemi. Jon uważał to za znak z góry, a od tego czasu ciała zmarłych mieszkańców prowincji Pskowskiej nie przesłuchują ziemi, lecz stanowią krypty. Pomimo faktu, że same trumny stały się czarne, nie ma oznak rozkładu na zwłokach zmarłych. Spoczywa tu wiele sławnych osobistości: rodzina Puszkina, rodzina Buturlina, rodzina Nazimowów, krewni A.N. Plescheeva, M.I. Kutuzov.

Klasztor słynie z sanktuariów - ikony Matki Boskiej - Wniebowzięcia w Życiu, Czułości i Odigitri Pskowski-Peczora.

Jest to największy męski klasztor w Rosji.

Zabytki w Pskowie 6

Wybierając się na wycieczkę do tak historycznego miasta, nie zapomnij odwiedzić nie tylko kościołów i świątyń Pskowa, ale także atrakcji takich jak Kreml Pskowski, Komnaty Pogankina, grób A.S. Puszkin, muzeum-posiadłość posła Musorgski, twierdza miasta Porkhov, Stary Izborsk, muzeum-majątek N.M. Rimsky-Korsakov, twierdza Gdov, wieża Gremyachy, Muzeum Kolejnictwa Pskov.