Prowansja wzięła swoją nazwę od znanego na całym świecie południowego regionu Francji ze stolicą Marsylii. Rustykalne akcenty we wnętrzu, wraz z nutami południowego morza i słońca, są charakterystycznymi cechami tego stylu. Pod wieloma względami prowansalski styl jest podobny do wiejskiego stylu - jego prostota, przestronność i jednocześnie wygoda. > W aranżacji wnętrz styl prowansalski tworzy atmosferę spokoju, nieskrępowania i, naturalnie wpisaną w krajobraz, naturalność.

Dziś, kiedy wielu obywateli woli opuścić megalopole i osiedlić się na przedmieściach, popularność stylu prowansalskiego rośnie każdego dnia. Styl prowansalski wykorzystywany jest w architekturze i wnętrzach. Wyposażyć wnętrze w ten styl, aby nadać mu wygląd prowincjonalnych domów na południu Francji jest modne i jednocześnie proste. Niektórzy ludzie wolą stworzyć styl prowansalski własnymi rękami w swoich domach lub mieszkaniach. Aby to zrobić, musisz znać główne cechy, które definiują ten styl.

  1. Kolory we francuskim stylu Prowansja. Prowansalski styl sugeruje światło, jakby były upalone w słońcu. Główne odcienie wzornictwa w stylu Prowansji: biały, jasnożółty, jasnozielony, jasnoniebieski, wyblakłe odcienie żółtego i czerwonego, kolor fal morskich. Ważne jest, aby obserwować ten sam schemat kolorów w meblach, elementach tekstylnych i wystroju.
  2. Dekoracja ścienna we wnętrzu w stylu Prowansji. Najlepszym materiałem do wykańczania ścian jest tynk i jest on nierównomiernie stosowany. Specjalnie lewe błędy na ścianach, spalonych miejscach i pagórkach są uważane za prawdziwą atrakcję we wnętrzu. Do dekoracji ścian służy odpowiedni teksturowany tynk i deska okładzinowa, która jest następnie pokryta farbą. Deskę można również polakierować i pozostawić w naturalnym kolorze. Do dekoracji ścian w kuchni najczęściej wykorzystywana jest cegła i kamień naturalny, co nadaje pomieszczeniom pewną niekompletność i komfort.
  3. Wykończenie sufity we wnętrzu w stylu Prowansji. Sufity w stylu prowansalskim mogą pozostać białe lub pomalowane na jasne pastelowe kolory. W przypadku wysokich sufitów często stosuje się ozdoby z koralików pokrytych kontrastującą farbą. Naturalnie, w mieszkaniu w stylu prowansalskich belek wyglądają wyjątkowo niewłaściwie ze względu na niskie sufity. Decyzja o suficie w stylu Prowansji we wnętrzu przedstawiona na zdjęciu.
  4. Okna i drzwi w stylu Prowansji. Najbardziej optymalnym i poszukiwanym kolorem ram okiennych i drzwi jest biały. Kolor biały może być ozdobiony muralem lub sztucznie starzonym, tworząc na nim zadrapania.
  5. Prowansjańskie meble. Głównym wymaganiem dla mebli jest materiał, z którego jest wykonany. Prowansalski styl pozwala na zastosowanie elementów drewnianych, kutych i wiklinowych. Żadne nowoczesne materiały nie są dozwolone. Sztucznie starzone meble w stylu prowansalskim można nawet zrobić samemu. Aby to zrobić, możesz użyć nowoczesnych niedrogich mebli, które nadają się do projektowania. Kolor mebli jest biały lub jasny. Same meble nie powinny być nieporęczne, z wieloma szufladami i półkami. Kredensy boczne, kredensy, różne szafki są najbardziej odpowiednimi meblami w stylu prowansalskim.
  6. Tkaniny w stylu Prowansji. Wszystkie tkaniny używane w domu w stylu Prowansji powinny być naturalne - len, bawełna, bawełna i inne. Kolory zasłon, narzut i obrusów mogą być lekkie lub zawierać wzór. Najbardziej odpowiednim wzorem dla tkanin jest komórka i mały kwiatek. Do wystroju pokoju w stylu Prowansji często używano dzianych serwetek i obrusów.
  7. Wystrój i akcesoria w stylu Prowansji. Styl prowansalski sugeruje obecność licznych elementów dekoracyjnych. Posągi, wazony, lampy, kinkiety i wiele więcej można znaleźć w domu lub mieszkaniu w stylu Prowansji. Wszystkie te elementy powinny być połączone z ogólnym obrazem pokoju, podkreślając życie wsi i motyw morski.
Prowansalski styl we wnętrzu1Prowansalski styl we wnętrzu2Prowansalski styl we wnętrzu3
Prowansalski styl we wnętrzu4Prowansalski styl we wnętrzu5Prowansalski styl we wnętrzu6
Prowansalski styl we wnętrzu7Prowansalski styl we wnętrzu8Prowansalski styl we wnętrzu9