Obieranie skóry dłoni jest bardzo nieprzyjemnym objawem, który może wystąpić z różnych przyczyn. Nie jest tak łatwo pozbyć się tego problemu, jak się wydaje na pierwszy rzut oka: środki nawilżające, które oszczędzają skórę przed peelingiem na innych częściach ciała, często są bezsilne i dlatego trzeba uciekać się do bardziej skutecznych środków.

Zanim jednak rozwiążesz problem, musisz dowiedzieć się, skąd się bierze, ponieważ leczenie zależy od niego.

Obieranie skóry na dłoniach: możliwe przyczyny

Najczęstszą przyczyną złuszczania się skóry dłoni jest nieprawidłowy dobór detergentów. Na przykład, jeśli często używasz mydła antybakteryjnego, wkrótce może pojawić się obieranie, ponieważ zmywa barierę ochronną - naturalne środowisko skóry, które jest odporne na mikroby i zapobiega wysuszeniu skóry. Kiedy używasz mydła antybakteryjnego, ważne jest, aby znaleźć złoty środek, aby utrzymać ręce w czystości, a jednocześnie nie przesadnie ich.

Kolejny powód złuszczania dłoni - mycie naczyń i czyszczenie agresywnymi chemikaliami bez rękawic ochronnych. Istnieją takie środki, które całkowicie powodują korozję skóry, więc musisz chronić swoje ręce.

Awitaminoza prowadzi również do łuszczenia się skóry, a nie tylko na skórze rąk, co najwyraźniej objawia się wczesną wiosną, kiedy po długiej zimie zasoby witamin są wyczerpane.

Nieprawidłowa pielęgnacja dłoni prowadzi również do łuszczenia: stosowanie specjalnych szorujących dłoni, brak odżywczych i nawilżających kremów przyczynia się do pojawienia się tego problemu.

Przed użyciem kosmetyku należy dokładnie przestudiować kompozycję, ponieważ swędzenie i łuszczenie się skóry objawia się alergiami. Zaczerwienienie w tym samym czasie może nie wystąpić, jeśli reakcja alergiczna jest słaba. Jeśli środek do czyszczenia rąk jest hipoalergiczny, zmniejsza to znacznie ryzyko skaleczenia i świądu.

W rzadkich przypadkach łuszczenie się skóry rąk może wskazywać na choroby grzybowe, które należy wykluczyć po wypróbowaniu prostszych sposobów eliminacji łuszczenia.

Zabieg peelingu skóry dłoni

W przypadku swędzenia i łuszczenia się skóry rąk należy zastosować lek przeciwhistaminowy. Powinno to złagodzić swędzenie na chwilę, podczas gdy peeling pozostanie na dłużej. Wraz z tym, przez co najmniej miesiąc, konieczne jest usunięcie kontaktu z agresywnymi środkami chemicznymi. Można to zrobić za pomocą grubych rękawiczek przykrytych bawełną.Jeżeli środek przeciwhistaminowy nie łagodzi świądu, należy wykluczyć chorobę grzybiczą: skontaktować się z dermatologiem, który wykona kilka próbek dla różnych rodzajów grzybów.

Jeśli mydło antybakteryjne zostało użyte dzień wcześniej, a wraz z nim nie występuje świąd, najprawdopodobniej skóra jest po prostu przesuszona. Wystarczy kupić krem ​​odżywczy i nawilżający, a na przemian ich stosowanie.

Wskazane jest, aby zatrzymać wybór kremów o gęstej konsystencji, ponieważ lepiej nawilżają skórę i przykrywają je tłustym filmem, który trwa około pół godziny.

obieranie skóry na rękach

Jeśli masz skłonność do alergii, możesz użyć kremu dla dzieci z rumiankiem i szałwią: jest szczególnie skuteczny, jeśli nakłada się go na skórę rąk po kąpieli w nocy.

Środki zapobiegawcze
  1. Rękawice powinny być używane podczas mycia naczyń i wykonywania innych prac domowych.
  2. Wybierając produkt kosmetyczny, musisz preferować produkty hypoalergiczne.
  3. Regularna pielęgnacja rąk - codzienne nawilżanie, zmniejsza ryzyko kilkakrotnego pojawienia się łuszczenia.
  4. Stosowanie mydła antybakteryjnego powinno być uzasadnione i nieregularne.