Ścianki płyt gipsowo-kartonowych stały się integralną częścią planowania i przebudowy wnętrza, bez względu na to, czy jest to dom, mieszkanie, biuro, czy coś innego. Są lekkie, łatwe do zainstalowania, nie tworzą dodatkowego obciążenia dla ścian nośnych i belek, a także można tworzyć ścianki o dowolnym kształcie i kształcie. Ogólnie rzecz biorąc, zalety tego typu wagi projektowej.

Być może trzeba podzielić jeden duży pokój na dwa, lub po prostu wybrać oddzielną strefę w nim. A może chcesz przenieść drzwi lub odizolować pokój? balkony . Prawdopodobnie w przestrzeni biurowej konieczne było odizolowanie części personelu. W żadnym z tych przypadków nie zaszkodzi Ci to, jak własnoręcznie zbudujesz ściankę gipsowo-kartonową.

Zrób to sam zrób zrób to sam

Najpierw musisz zdecydować o pożądanej grubości przyszłej przegrody. Zgodnie z tym wybierz profil i GCR. Jeśli grubość ściany w pomieszczeniu wynosi 13,5 cm i musisz osiągnąć dopasowanie z tą wartością, potrzebujesz profilu 100x40 mm i płyty gipsowo-kartonowej o grubości 12,5 mm. Na koniec, po bardzo prostych obliczeniach, ustalamy, że grubość przegrody będzie wynosić 100 + 12,5 + 12,5 + 100 = 125 mm. Różnica 1 cm nie jest krytyczna.

Przygotowujemy niezbędne narzędzia i materiały:

 • laser i poziomica;
 • profil z uzgodnionymi parametrami;
 • śrubokręt i perforator;
 • samoobsługi do drewna, płyt gipsowo-kartonowych i metalu, kołków;
 • nożyce do metalu;
 • młot;
 • nóż biurowy.
DIY ściany działowe z płyt kartonowo-gipsowych - instrukcje krok po kroku 1

Proces tworzenia ścianki działowej w pomieszczeniu z płytą gipsowo-kartonową wykonuj samodzielnie

Zaczynamy od instrukcji krok po kroku, jak tworzyć własne ściany działowe z płyt kartonowo-gipsowych.

 1. Za pomocą nowoczesnego poziomu lasera wykonujemy znaczniki, uprzednio umieszczając znaki z wcięciem 10 cm od środkowej ściany na obu krawędziach. Umieszczamy na niej laser i od razu widzimy cały obraz: bardzo szybką i bardzo dokładną metodę.
 2. DIY ścianki działowe z płyt kartonowo-gipsowych - instrukcje krok po kroku 2
 3. Teraz odcięliśmy prowadnice o wymaganej długości i przymocowaliśmy je do podłogi w odległości dziesięciu centymetrów od wiązki laserowej. Mocowanie odbywa się za pomocą śrubokręta, kołków i śrub.
 4. DIY ścianki działowe z płyt kartonowo-gipsowych - instrukcje krok po kroku 3DIY ścianki działowe z płyt kartonowo-gipsowych - instrukcje krok po kroku 4
 5. Podobnie przymocuj profil do sufitu i ściany.
 6. DIY ścianki działowe z płyt kartonowo-gipsowych - instrukcje krok po kroku 5
 7. Montujemy i naprawiamy partycję poprzez włożenie profilu do profilu prowadnicy.
 8. DIY ścianki działowe z płyt kartonowo-gipsowych - instrukcje krok po kroku 6DIY ścianki działowe z płyt kartonowo-gipsowych - instrukcje krok po kroku 7

Ponieważ standardowa szerokość arkusza płyt kartonowo-gipsowych wynosi 120x250 mm, zamocujemy je tylko pionowo. Odpowiednio, co 60 cm należy zainstalować profil zębatki. Ale w przypadku bardziej wytrzymałej konstrukcji można je umieścić na 40 cm, pozostawiając jedynie poziome zworki.

DIY ścianki działowe z płyt kartonowo-gipsowych - instrukcje krok po kroku 8

W trakcie instalowania wszystkich niezbędnych zworek poziomych okazuje się właśnie takim "szkieletem" naszej przyszłej partycji.

DIY ścianki działowe z płyt kartonowo-gipsowych - instrukcja krok po kroku 9

Jednocześnie wszystkie profile mogą być mocowane do siebie za pomocą wkrętów samogwintujących bez wiertła i cięte na metal za pomocą nożyczek. Na koniec należy sprawdzić płaszczyznę ramy i, jeśli to konieczne, dodać punkty mocowania do sufitu, podłogi, ścian.

Następnie przejdź do montażu płyty gipsowo-kartonowej. Wycofujemy się z kątów pięciu lub siedmiu centymetrów i przymocowujemy arkusze śrubami. Przekręcamy je w odległości dziesięciu do piętnastu centymetrów od siebie.

DIY ścianki działowe z płyt kartonowo-gipsowych - instrukcje krok po kroku 10

"Utaplivaem" śruby w płytach gipsowo-kartonowych na 1 mm.

DIY ścianki działowe z płyt kartonowo-gipsowych - instrukcja krok po kroku 11

Najpierw kładziemy jedną stronę przegrody, a drugą wykonujemy dopiero po zamontowaniu wszystkich systemów komunikacyjnych w jej wnętrzu - gniazdach, przewodach, przełącznikach itp.

DIY ścianki działowe z płyt kartonowo-gipsowych - instrukcja krok po kroku 12DIY ścianki działowe z płyt kartonowo-gipsowych - instrukcja krok po kroku 13DIY ścianki działowe z płyt kartonowo-gipsowych - instrukcja krok po kroku 14

Miejsca łączone GKL przy użyciu noża piśmienniczego "haftowane". Odbywa się to w taki sposób, że przy uszczelnianiu połączeń roztwór dobrze pasuje do stawów, a wykończenie jest gładkie i wysokiej jakości.

DIY ścianki działowe z płyt kartonowo-gipsowych - instrukcje krok po kroku 15

To takie proste i niedrogie, można zrobić partycję płyt kartonowo-gipsowych własnymi rękami. Pozostaje tylko przetworzyć szwy i przykleić ochronne narożniki, po czym można rozpocząć wykończanie naszej nowej stenochki.