W czasach radzieckich malowanie ścian w kuchniach, na korytarzach iw łazience był bardzo popularnym rodzajem dekoracji. Nie wymagała ogromnych kosztów i wielkich umiejętności, dlatego dobrze konkurowała z papierową tapetą. To tylko wtedy, gdy w suchym miejscu ta powłoka była trzymana mocno, wtedy wystarczyło, aby pojawiła się wilgoć, ponieważ zaczęła złuszczać się z warstw, zmieniając strukturę mieszkalną w matowy wygląd. Farba olejna wyschła przez długi czas i wydzielała bardzo nieprzyjemny zapach. Jeśli zaczęła pękać, to trudno było uratować sytuację. Teraz istnieją jakościowe kompozycje, które mogą wytrzymać niekorzystne warunki. Wysokiej jakości farby na bazie wody lub emalie alkidowe do ścian w łazience pod każdym względem przewyższają prekursor oleju, którego nie uwzględnimy w tym artykule.

Rodzaje nowoczesnej farby do łazienek

  1. Emalia alkidowa . Farba jest wykonana na bazie żywic i nadaje się do malowania cegieł, powierzchni drewnianych, wyrobów metalowych. Wytrzymuje długotrwałe ogrzewanie, co jest dobre dla grzejników i wilgotnego środowiska. Związki alkidowe można przetwarzać w ścianach łazienki, sufity , parapety, drzwi. Ale często pojawiają się skargi na uporczywy zapach, warto więc przyjrzeć się zakupowi, jeśli są one przeznaczone na lokale mieszkalne. Emalie alkidowe do użytku wewnętrznego są wolne od tej wady.
  2. Farba na bazie wody do ścian łazienki . Materiały te są podzielone na trzy typy: farba lateksowa, akrylowa i polichlorek winylu. Ten drugi rodzaj lepiej nie używać w mokrych pomieszczeniach, ale pierwsze dwa typy są całkiem odpowiednie do łazienki. Po przetworzeniu na malowanej powierzchni tworzy się silny, ale całkowicie nieszkodliwy film, który przepuszcza powietrze, co nadaje ścianom tak ważną okazję do "oddychania". Jeśli porównamy akryl i lateks, to oba są żywicami syntetycznymi. Akryl jest nieco droższy, ale lepiej go trzymać na powierzchni.
  3. Farba kauczukowa . Jeśli szukasz czegoś, co zastąpi mozaikę lub dachówkę w leczeniu basenu, to jest to dobry wybór. Oczekuje się jeszcze trwałej powłoki. Ale ma swoją własną charakterystykę. Instrukcje nie wskazują, że skład tej substancji zawiera jakiekolwiek szkodliwe zanieczyszczenia, ale zabrania się malowania tych zbiorników wodą pitną. Należy również pamiętać, że standardowa farba nie jest szkodliwa dla zimnej wody, ale jeśli temperatura cieczy przekracza 27 stopni, możliwe są nieprzyjemne konsekwencje. Dlatego często jest używany na zewnątrz. Nowe farby chlorokauczukowe, które mogą wytrzymać szerszy zakres temperatur, pojawiły się na rynku. Kolejny niuans - związki te są nakładane bezpośrednio na odsłonięty cement lub powłokę metalową, szpachlówka jest tu wykluczona, a stara powłoka musi zostać usunięta. Specjalny rozpuszczalnik do farb chlorokauczukowych sprzedawany jest osobno i jest drogi, ale żywotność obrabianej powierzchni jest tak duża, że ​​wszystkie koszty zwykle się opłacają.

Narzędzia do malowania

To pytanie również warto rozważyć osobno, ponieważ jeśli użyjesz niewygodnego narzędzia, zasięg okaże się gorszy niż standardowy. Na przykład stary, niezawodny pędzel może gęsto nakładać farbę, ale zużycie materiału jest znacznie większe. Bardziej ekonomiczny walec doskonale nadaje się do obróbki dużych powierzchni, ale niewygodna jest praca z nim w narożnikach lub na nierównej ścianie. Teraz jest okazja, aby odebrać niedrogi kompresor do użytku domowego, aby podłączyć butelkę z rozpylaczem nawet w domu. Dzięki temu narzędziu będzie ono w stanie pomóc właścicielom w wielu trudnych przypadkach. Ale lepiej jest mieć kilka narzędzi, aby dostać się do najbardziej niedostępnych miejsc.

Farba odporna na wilgoć do łazienki to dobry i praktyczny sposób na aktualizację wnętrza danego pokoju, jeśli nie ma wystarczających funduszy na płytki lub mozaikę. Na przykład ten sam plastik nie może pochwalić się tak wieloma odcieniami, które można uzyskać podczas mieszania farb. Jedynym warunkiem jest dobre przygotowanie ścian w celu ich perfekcyjnego wyrównania. W końcu nawet najmniejsze zagłębienie na takiej powierzchni będzie doskonale widoczne. Ale jeśli na etapie przygotowawczym i przy wyborze farby weźmiesz pod uwagę wszystkie niuanse, projekt Twojej łazienki będzie wyglądał świetnie.

Farba do łazienki1Farba do łazienki2Farba do łazienki3
Farba do łazienki4Farba do łazienki5Farba do łazienki6
Farba do łazienki7Farba do łazienki8Farba do łazienki9