Czasami nieprzyjemne historie zdarzają się zwierzętom domowym i możemy zaobserwować, jak nasz spokojny kot nagle zaczął swędzić. Jeśli nie zwrócisz uwagi na to, co się dzieje, kłopoty kota mogą się nam rozszerzyć. Przyczyną takiego dziwnego i niezrozumiałego zachowania może być tykać noctepidemia. Jeśli nasz kot ma kontakt nie tylko z nami, a czasami chodzi po podwórku lub poluje, może przypadkowo złapać ten kleszcz. Nosicielami zauważyć są bezdomne koty, psy i króliki, a także szczury i myszy, które kot lubi łowić.


Objawy Notohedrozy u kotów

Swędzenie u kotów z powodu notohedrozy zwykle zwiększa się wieczorem. Skóra jest najbardziej dotknięta w obszarze głowy, uszu, policzków, czoła, a także w górnej części szyi. Kot cierpi, staje się słaby i ma nieszczęśliwy wygląd. W miejscach drapania najpierw pojawiają się czerwonawe plamy, które zamieniają się w krosty. Z biegiem czasu krosty wysychają, a na ich miejscu tworzą się procy i strupy. Te formacje znikają, a wraz z nimi zwierzęce futro. U nieleczonego kota roztocza, które przegryzają głębokie warstwy skóry, rozprzestrzeniają się po całym ciele, a rany od drapania stają się bramą do innych infekcji. W zaawansowanych przypadkach cierpią układy nerwowe i układu sercowo-naczyniowego zwierzęcia. Jeśli będziemy pieścić i głaskać kota, pasożyt może pójść do nas, powodując pseudotypy. Nasze szczęście polega na tym, że martwica na skórze człowieka nie rozmnaża się, a swędzenie znika wraz z odzyskiwaniem naszego zwierzaka.

Leczenie martwicy kotów u kotów

Ostateczną diagnozę można postawić tylko w klinice. Zeskrobany materiał jest mikroskopijny, a jeśli znaleziono roztocze lub jego jaja, choroba jest leczona. Kot musi być odizolowany. Do leczenia użyj różnych akarycydów, które smarują skórę kota po kąpieli za pomocą zooshampun lub mydła. Jeśli po kąpieli, skorupy pozostaną, zostaną usunięte pincetą, a wełna zostanie wycięta w miejscach, w których kleszcz pasożytuje. W żadnym przypadku nie należy traktować samej martwicy samych kotów. Pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem!