Roztwór należy do roztworów izotonicznych, jest 0,9% wodnym roztworem chlorku sodu. Jest szeroko stosowany w medycynie jako środek detoksykacyjny, pomagając organizmowi radzić sobie ze szkodliwymi substancjami, a także do korekty stanu podczas odwodnienia. Najczęściej stosuje się go do rozpuszczania leków stosowanych w postaci zastrzyków i zakraplaczy.

Ostatnio jednak znalazł inne zastosowanie - do mycia nosa. Uważa się, że on - alternatywa dla kropli na nosie.

Czy mogę umyć nos roztworem soli?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musisz zrozumieć, czym jest zasolenie i jaka jest jego rola dla organizmu. "Saline" to skrócona wersja "saline", gdzie słowo kluczowe "fizjologiczny" jest normalne dla organizmu.

W kryzysach, wraz z dużą utratą wilgoci - oparzeniami, krwawieniem, zatruciem, podaje się ją dożylnie w celu dostosowania równowagi wodnej.

Stosuje się go również do mycia błon śluzowych - oczu, jamy ustnej, dożylnego, a zatem wnęka nosowa na tej liście nie jest wyjątkiem.

Składający się z chlorku sodu roztwór soli jest w stanie go uzupełnić, ponieważ w normalnym stanie człowieka dostaje się do organizmu wraz z pożywieniem.

Biorąc to pod uwagę, możesz twierdzić, że sól fizjologiczna nie szkodzi, jeśli jest odpowiednio używana do mycia nosa.

Przeciwwskazania do stosowania soli fizjologicznej

Sól fizjologiczna nie może być stosowana w dużych ilościach z naruszeniem czynności nerek i niewydolności serca.

W jakich przypadkach stosuje się roztwór soli w nosie?

Mycie nosa roztworem soli jest konieczne, gdy osoba cierpi na katar. Na nieżyt nosa jest dużo śluzu, który zapobiega działaniu rzęsek, i to oni muszą oczyścić nos z nadmiernej akumulacji wilgoci. Bezruch rzęsek powoduje stagnację śluzu, a to uniemożliwia prawidłowe oddychanie, a także powoduje rozwój jeszcze większego procesu zapalnego.

Ze względu na skład roztworu soli fizjologicznej do mycia nosa, szkoda ciała nie jest stosowana, tak jak w przypadku kropli zwężających naczynia, ale jest wystarczająco płynna, aby osłabić lepkość śluzu i przywrócić pracę rzęsek.

Jak myć nos solą fizjologiczną?

Dzisiaj apteki mają kropelki i spraye, których głównym składnikiem aktywnym jest sól fizjologiczna:

  • Quix Spray;
  • Otrivin-polowanie;
  • Rinolux-spray;
  • krople bez soli;
  • Krople Aqua Maris;
  • Krople Aqualore.

Leki te można stosować zamiast zwykłego roztworu soli fizjologicznej - efekt będzie podobny.

Aby zaoszczędzić pieniądze, możesz kupić zwykłą sól fizjologiczna który nie jest pakowany w butelki do kropli lub aerozoli.

Salina sprzedawana jest w szklanych butelkach i zamykana gumową osłonką. Lepiej nie otwierać pokrywki - warto przekłuć ją sterylną igłą i wpisując sterylną strzykawkę ilość pieniędzy, która będzie potrzebna do pojedynczego zastosowania.

solanka donosowa

Możesz umyć nos solą fizjologiczną za pomocą strzykawki lub pipety.

Aby przepłukać nos strzykawką, weź niewielką ilość produktu, a następnie powoli, naciskając tłok, wstrzykiwać nozdrza po jednym na raz. Jest to niebezpieczna procedura, która może doprowadzić do zapalenia ucha środkowego, a jeśli infekcja ma charakter bakteryjny, można uzyskać bardziej niebezpieczne konsekwencje. Dlatego lepiej jest używać soli fizjologicznej w postaci kropli.

Inhalacja do nosa roztworem soli jest kolejną kontrowersyjną procedurą. Niektórzy lekarze uważają, że może to spowodować cięższy obrzęk i pogorszenie, ale można to przypisać każdej inhalacji z różnymi roztworami, ponieważ gorąca para przyczynia się do obrzęku. Jednocześnie taka procedura przyczyni się do rozcieńczenia śluzu i przyspieszenia jego rozładowania.