Podszewka dla zębów (fornirów) to mikroprocesa zainstalowana na widocznej linii uśmiechu. Jest to nowoczesna alternatywa dla wypełnień i możliwość uniknięcia instalacji korony. Za ich pomocą można wyeliminować różne wady uzębienia i ozdobić ząb szlachetnym metalem lub błyszczącym diamentem.

Wskazania do zakładania nakładek na zęby

Wyłożenie zębów pomoże wyeliminować takie wady:

  • chipy i pęknięcia emalie ;
  • duże przerwy między zębami;
  • szkliwo żółtawy szary;
  • nieregularny kształt uzębienia i ugryzienie ;
  • diastema (nienormalnie duża odległość między przednimi siekaczami);
  • problemy z emalią pojawiły się po długich szelkach noszących.

Mogą również służyć do ukrywania starych nadzień. Białe okładziny są również instalowane na martwych zębach, które z czasem pociemniały. Pozwala to na piękny uśmiech bez uciekania się do agresywnych środków wybielających.

Rodzaje nakładek na zęby

Do tej pory istnieją trzy rodzaje wyściółki na zębie, stosowane zamiast korony:

  1. Wykładzina kompozytowa do zębów - montowana w gabinecie dentystycznym, najczęściej przymocowana do zębów żujących. Wykonane są z kompozycji na bazie materiału wypełniającego. Emalia praktycznie nie cierpi podczas instalacji, ponieważ nie ma potrzeby ostrego szlifowania zęba dla lepszej przyczepności.
  2. Ceramiczna wyściółka na zębach - może być instalowana na przednich i dolnych zębach lub na kłach. Wyprodukuj je w laboratorium bardzo wytrzymałej porcelany medycznej. Przed instalacją takich fornirów górną warstwę szkliwa należy starannie zetrzeć. Dobrze przymocowane nawet do bardzo zniszczonych zębów.
  3. Ozdobna podszewka na zębach - mają efekt kosmetyczny, pozwalają ukryć zmieniony kolor szkliwa lub nadać mu niecodzienny wygląd (złoty odcień, połysk itp.).
Pielęgnacja łat dentystycznych ceramiczna osłona na zęby

Takie klocki do zębów nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Aby nie utraciły swoich właściwości i zachowały swój pierwotny wygląd, wystarczy dokładnie umyć zęby dwa razy dziennie i użyć nici dentystycznej. Forniry mogą zostać uszkodzone jedynie przez zły zwyczaj gryzowania paznokci lub ołówków oraz częstego używania orzechów, żywności i napojów zawierających barwniki (mogą one zostać wchłonięte przez materiał kompozytowy okładzin, na zawsze zmieniając jego zabarwienie). Ponadto po założeniu podszewki nie należy myć nasion zębami, odrywać nici ani trzymać metalowych przedmiotów w ustach.