Lodówka długo i stanowczo weszliśmy w nasze życie, jest absolutnie w każdym domu. A przy zmianie miejsca zamieszkania pojawia się pytanie: czy możliwe jest transportowanie leżanki i jak to zrobić prawidłowo?

Każdy właściciel chce przenieść swój sprzęt AGD do nowego miejsca w jednym kawałku. W tym celu przeczytaj instrukcję lodówki producenta, która powinna wskazywać sposób transportu lodówki. Najczęściej producenci zalecają transportowanie lodówki tylko w pionie iw oryginalnym opakowaniu, które chroni ją przed wstrząsami i uszkodzeniami. Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, zapobiegnij temu uszkodzenie lodówki w przyszłości.

Konsekwencje nieprawidłowego transportu lodówki

Zobaczmy, dlaczego nie możesz przetransportować lodówki. Sprężarka, jedna z głównych jednostek lodówki, jest przymocowana do ramy na sprężynach. I tylko w pozycji pionowej cały ładunek tych sprężyn jest równomiernie rozłożony. Przy każdym nachyleniu obciążenie staje się nierównomierne. A podczas potrząsania i kołysania podczas jazdy, sprężyny mogą się złamać, co doprowadzi do pęknięcia kompresora, powstania pęknięć, a tym samym do awarii lodówki.

Inna negatywna konsekwencja pochylonego transportu lodówki: olej w sprężarce zaczyna rozprzestrzeniać się przez układ przy każdym nachyleniu lodówki. Po dotarciu do rury sprężarki olej zatka ją i uniemożliwi dalszą cyrkulację czynnika chłodniczego przez układ. Lodówka przestanie zamrażać. Napraw to będzie możliwe tylko poprzez wyjęcie korka olejowego.

Transportowanie leżącego w lodówce

Ale wciąż może zaistnieć sytuacja, w której możliwe jest transportowanie lodówki tylko w pozycji poziomej. W takim przypadku należy przestrzegać następujących zasad.

  1. Jeśli przewozisz lodówkę nie w związku z jej zakupem, ale w związku ze zmianą miejsca zamieszkania, to przede wszystkim musisz usunąć wszystkie produkty z niej i odblokować samą lodówkę.
  2. Wyjmij wszystkie wyjmowane części z drzwi i zapakuj je osobno, nawiń je za pomocą miękkich pasków lub taśmy klejącej do obudowy.
  3. Zapakuj lodówkę. Lepiej, jeśli jest to pianka pakowana fabrycznie. W skrajnych przypadkach - owijaj w zdemontowane pudełka kartonowe, zabezpieczając je taśmą klejącą. Pomoże to chronić lodówkę przed ewentualnymi uszkodzeniami podczas transportu.
  4. To miejsce w samochodzie, w którym postawisz lodówkę, połóż gruby karton lub materiał.
  5. Ostrożnie połóż lodówkę na boku. W żadnym przypadku nie należy układać jednostki na przedniej i tylnej ścianie.
  6. Bezpiecznie zamocuj lodówkę, aby podczas jazdy nie poruszała się.
  7. Należy bardzo ostrożnie transportować lodówkę bez ostrych wstrząsów, aby uniknąć jej uszkodzenia.

Włącz lodówkę po transporcie

Należy pamiętać, że po przeniesieniu lodówki do nowego miejsca, transport lodówki Bez względu na to, czy transport odbywał się w poziomie czy w pionie, kruszywo powinno pozostawać na co najmniej dwie godziny w lecie i co najmniej cztery godziny w zimie. Ma to na celu zapewnienie równomiernego rozkładu czynnika chłodniczego i oleju w całym systemie, a temperatura samej lodówki jest równa temperaturze w pomieszczeniu. I dopiero teraz możesz dokonać pierwszego włączenia lodówki do sieci po transporcie. Po dwóch godzinach normalnej pracy można załadować produkty lodówki.

Przestrzegając tych prostych zasad podczas transportu lodówki, zarówno w pionie, jak iw poziomie, możesz bezawaryjnie i strat dostarczyć swoje urządzenia domowe we właściwe miejsce.