Irysy - rośliny, które z czasem silnie rosną. Pięć lat po zasadzeniu mały krzak może zamienić się w prawdziwe drzewo. I wydaje się, że nie ma nic złego w tym zjawisku, gdyby nie jedno "ale" - wielkoformatowe irysy prawie nie kwitną.

Uważa się, że przeszczep irysów jest niewdzięcznym zadaniem, ponieważ w większości przypadków roślina umiera. Ale wieloletnie doświadczenie ogrodników świadczy o czymś przeciwnym. Jeśli przestrzegane będą wszystkie zasady i warunki przesadzania irysów, kwiat będzie nadal cieszył oko po podzieleniu buszu.

Irysy rozmnażają się dość dobrze w sposób wegetatywny, a w nowym miejscu po podziale szybko się zapuszczają. Konieczne jest dzielenie roślin, ponieważ kłącza żyją około pięciu lat, rosną bardzo. Z biegiem czasu młode rośliny uprawiane w prawie jednym miejscu zaczynają się nawzajem prześladować. Szczelność prowadzi do pogorszenia lub zanikania kwitnienia, dekoracyjność znacznie się zmniejsza, a "martwa strefa" tworzy się w centrum buszu. Z tego powodu wzrasta podatność na choroby, a zimotrwalosc wręcz przeciwnie.

Zasady przeszczepu

Koniec lata i początek jesieni to najlepszy czas, kiedy można przesadzić tęczówki w naszych szerokościach geograficznych. W ciągu dwóch tygodni po kwitnieniu roślina jest gotowa do podziału i przeszczepu. Jednak irysy transplantacyjne są dozwolone jesienią. Pozytywna będzie również odpowiedź na pytanie, czy można przesadzić tęczówki na wiosnę, kiedy roślina znajduje się w początkowej fazie wegetatywnego okresu. Jeśli to konieczne, tęczówkę, starannie wykopaną z bryły "rodzimej" ziemi, przenosi się do odpowiedniego miejsca. Warto zauważyć, że kłącza rośliny są dość kruche, więc należy unikać uszkodzeń. Jest to szczególnie ważne, gdy tęczówkę przenosi się na wiosnę, gdy korzenie aktywnie wchłaniają wilgoć.

Segmenty, ogniwa kłączy, czyli roczne przyrosty, mogą osiągnąć dziesięć centymetrów długości, a ich średnica wynosi 3 centymetry. Wykopanie starego krzewu tęczówki odbywa się za pomocą widły, a kłącza są następnie dzielone na sadzonki składające się z dwuletnich przerośniętych ogniw z fanami ulotek. Te zanurzenia powinny być moczone w 0,2% roztworze nadmanganianu potasu na dwie godziny w celu przeprowadzenia dezynfekcji. Następnie są suszone na słońcu.

Po wyschnięciu delenki powinny przycinać liście tak, aby woda nie płynęła łatwo. Korzenie w tym samym czasie skracają się do dziesięciu centymetrów. Duże części kłącza rośliny bez żywych liści i korzeni, które pozostały po wykopaniu zarośniętego krzewu tęczówki, można ponownie sadzić na łożu ogrodowym, aby uśpione pąki wyrosły na nich rok później.

Przydatne wskazówki przesadzanie irysów na wiosnę

Jeśli jesteś właścicielem roślin o szczególnie cennych rzadkich odmianach i nie wiesz, jak prawidłowo przeszczepić tęczówki, powinieneś zadbać o dużą ilość materiału do sadzenia. Faktem jest, że przy użyciu pączkowej metody rozmnażania można uzyskać do pięciu tuzinów sadzonek z jednego zarośniętego kłącza. Aby to zrobić, kłącza, wykopane z bryłą ziemi, są dokładnie myte, dobrze suszone, a następnie przecinane poprzecznie na małe kawałki. Ponadto każda delenka powinna mieć jedną nerkę i jedną lub dwie korzenie. Plasterki delenok suszy się, a następnie sproszkowany węglem drzewnym w proszku. Traktowane w ten sposób delenki irys posadzono w łóżkach, umieszczając je w głębokości bruzdy nie przekraczającej pięciu centymetrów. Przerwa między delenkami powinna wynosić co najmniej dziesięć centymetrów. Z góry są pokryte ziemią i obficie oblewane. Rok później młode pędy mogą być już przeszczepione do stałego miejsca.