Ciało małego dziecka jest nadal zbyt słabe, a jego matka musi zwracać szczególną uwagę na higienę noworodka. W opiece nad niemowlakiem istnieją pewne zasady i techniki, które młoda matka powinna uczyć w szpitalu położniczym.

Codziennie higiena noworodka dziecko obejmuje mycie, mycie nosa i uszu, mycie i kąpanie.

Jakie środki higieny noworodków będą potrzebne?

Lista niezbędnych produktów higienicznych obejmuje:

 • jednorazowe pieluchy;
 • chusteczki nawilżone ;
 • wata, płatki kosmetyczne, waciki z ogranicznikiem;
 • olej dla dzieci;
 • nożyczki.
WC dla dzieci

Dzień noworodka zaczyna się od porannej higieny.

 1. Umyj dziecko (dziewczynę od przodu do tyłu, chłopiec - wręcz przeciwnie) i załóż świeżą pieluchę.
 2. Umyj oczy. Weź 2 bawełniane krążki (po jednym na każde oko), zanurz je w ciepłej przegotowanej wodzie i przeciągnij z zewnętrznego kącika oka do wewnętrznego.
 3. Higiena nosa u noworodka odbywa się za pomocą waty bawełnianej moczonej w oleju. Ostrożnie oczyść nozdrza małego nosa.
 4. Wytrzyj wilgotną podkładką z polaru.
 5. Wacikiem umyj twarz dziecka, a następnie zmocz miękkim ręcznikiem.
 6. Sprawdź ciało dziecka, wszystkie fałdy w poszukiwaniu podrażnienia, jeśli je znajdziesz - nasmaruj te miejsca masłem lub kremem dla dzieci.
Wieczór higieny

Po wypisaniu ze szpitala dzień dziecka powinien kończyć się kąpielą. Temperatura wody powinna wynosić 35 - 37 stopni. Nie ma potrzeby dodawania wywarów ziół w wannie, jeśli dziecko nie ma wysypki lub złuszcza się na ciele. Dopóki pępek się nie zagoi, możesz dezynfekować wodę słabym roztworem nadmanganianu potasu. Na początku lepiej nie używać mydła ani kąpieli, aby nie przesuszyć delikatnej skóry.

Raz na 3-4 dni po wieczornej kąpieli przycinaj odrośnięte paznokcie dziecka specjalnymi nożyczkami dla dzieci. Przed zabiegiem wytrzyj je alkoholem lub środkiem antyseptycznym.