Zanim zaczniesz obsługiwać maszynę do szycia, musisz dokładnie przestudiować instrukcje i nauczyć się, jak tankować maszynę. Napełnianie każdej maszyny wymaga jednoczesnego użycia dwóch gwintów - górnego i dolnego. Dolna nić jest podawana z cewki znajdującej się w szpuli, a górna jest umieszczana w przydzielonej jej przestrzeni i, za pomocą prostych manipulacji, jest wsuwana w oko igły maszyny. Niezależnie od modelu maszyny - ręcznego, nożnego, elektrycznego - należy zachować zwiększoną ostrożność zarówno podczas napełniania maszyny, jak i podczas szycia.

1. Aby ułatwić początkującym początkującym szwaczom zrozumienie schematu tankowania, zalecamy zapoznanie się z projektem maszyny do szycia.

jak wypełnić maszynę do szycia 1

2. Nawijamy nitkę na szpulkę, jednocześnie bierzemy szpulkę do górnej nici. Następnie umieść cewkę na górnym sworzniu (specjalne miejsce dla cewki z gwintem jest zawsze w jednym miejscu).

jak wypełnić maszynę do szycia 2

3. Wypełnij górną nić: z reguły na każdej maszynie znajduje się instrukcja, najczęściej na samej obudowie. Górna nić jest tą, która jest podawana z cewki i wciągana jest w oko igły. Bezpośrednio przed minięciem konieczne jest podniesienie stopy i umieszczenie igły w jej najwyższym położeniu.

jak wypełnić maszynę do szycia 3

4. Dokładnie sprawdź napięcie nici: w nowoczesnych maszynach jest regulator, istnieje również kilka pozycji, które wpływają na końcową siłę naciągu.

jak wypełnić maszynę do szycia 4

5. Dokładnie sprawdź, czy wszystkie etapy napełniania górnej nici są prawidłowe. Rozpoczynamy tankowanie dna, dla którego wyłączamy napęd lub koło mchu. Wkładamy szpulkę na miejsce (tutaj, w zależności od rodzaju maszyny, mogą występować różnice). Po zakończeniu należy obrócić kółko i przewijać je kilka razy, aż na szpulce znajdzie się wystarczająca ilość nici.

jak wypełnić maszynę do szycia 5

6. Włóż bębenek do urządzenia haczykowego, a palec szpulki musi pokrywać się ze szczeliną urządzenia hakowego. Po prawidłowym zainstalowaniu należy usłyszeć charakterystyczne kliknięcie.

jak wypełnić maszynę do szycia 6

7. Przeciągnij nić przez otwór płyty przesuwnej i zamknij ją. Teraz pozostaje połączenie obu pasm i sprowadzenie ich z powrotem, pod stopę.

8. Ogólny schemat tankowania jest następujący:

jak wypełnić maszynę do szycia 8

Teraz już wiesz, jak wypełnić maszynę do szycia i po dokładnym przestudiowaniu wszystkich etapów możesz z łatwością poradzić sobie z tym zadaniem. Aby to sprawdzić, przewiń małe koło zamachowe, po opuszczeniu i podniesieniu igły z otworu w płycie na górnej nici powinna być pętla od dołu. Jak widać, gwintowanie nici w maszynie do szycia nie jest prostą sprawą, wymaga koncentracji i przestrzegania ścisłej sekwencji. Ale po wykonaniu tej procedury kilka razy, będziesz w stanie wykonać już znane działania w bardzo krótkim czasie.