W jajnikach dojrzewają komórki płciowe kobiety (jajeczka), których zaburzenia powodują problemy z poczęciem dziecka. A jednak ta konkretna komórka jest najsilniejsza spośród wielu innych.

Ile komórek jajowych w ciele kobiety?

Nawet w żołądku matki dziewczyna otrzymuje pewną liczbę jaj, które są otoczone mieszkiem włosowym. W urodzonej dziewczynie liczba jaj wynosi kilka milionów, a w okresie dorastania pozostało tylko kilkaset tysięcy. Ważne jest, aby wiedzieć, ile jaj ma kobieta i zrozumieć, że ich liczba nie zwiększa się wraz z wiekiem. Wręcz przeciwnie, tylko się zmniejsza. Rzeczywiście, w przeciwieństwie do męskich plemników, nie ma odnowienia jaj u kobiety. Szacuje się, że do 35 roku życia pozostało około 70 tysięcy jaj, z których wiele jest wadliwych. Ale nawet ta liczba jajek u kobiety jest zwykle wystarczająca do zajścia w ciążę.

Proces dojrzewania jajka

Komórka jajowa zaczyna dojrzewać w wieku młodzieńczym po ustaleniu cyklu miesiączkowego. W związku z tym jasne jest, jak często jajko dojrzewa od teraz - dzieje się to raz w cyklu miesięcznym. Podczas owulacji, gdy dojrzałe jajo opuszcza jajnik i jest wysyłane do plemnika, kobieta ma możliwość zajścia w ciążę.

Okres dojrzewania jaja może trwać od ośmiu dni do miesiąca, ale średnio trwa dwa tygodnie. Po pierwsze, pod wpływem hormonu folikulotropowego, pęcherzyk zaczyna rosnąć w jajniku. Wiadomo, ile jaj w pęcherzyku jest właśnie wybranych do owulacji w tym cyklu. Po pierwsze, średnica pęcherzyka z jajkiem wynosi jeden milimetr, a po dwóch tygodniach osiąga już dwa centymetry. Owulacja występuje w połowie cyklu, gdy przysadka wydziela znaczną ilość hormonu luteinizującego. Czas życia jaja po owulacji wynosi 24 godziny.

jak często jajko dojrzewa

Kobieta żyje przez około 400 cykli menstruacyjnych, co oznacza, że ​​tysiące jaj w jej ciele powinno wystarczyć do poczęcia. Problem polega nie tylko na tym, że wiek komórek jajowych staje się mniejszy, ale także na tym, że stopniowo tracą swoją jakość. Dlatego często ważne jest ustalenie, ile jaj ma kobieta w danym momencie i jaki jest ich stan. Opracowywanie nowych sposobów określania rezerwy jajników. Jednym skutecznym testem na liczbę jaj jest test EFORT, który określa odpowiedź jajnika na wprowadzenie do organizmu hormonu folikulotropowego.