Wiele chmielów znanych jest wyłącznie z ich odległej roli w przygotowywaniu piwa. W rzeczywistości ta roślina ma masę przydatnych właściwości i jest bardzo aktywnie wykorzystywana w kosmetologii i medycynie tradycyjnej. Jakie są te właściwości i jakie mogą być ich korzyści dla ciała, powiemy poniżej w artykule.

Przydatne właściwości szyszek chmielowych

O przydatnych właściwościach chmielu znanych kilkaset lat temu. Do dziś wielu lekarzy korzysta z nalewek, leków i preparatów kosmetycznych wytwarzanych na bazie tej rośliny.

Główne właściwości lecznicze szyszek chmielu można przedstawić w następujący sposób:

  1. Roślina zawiera ogromną ilość witamin (grupy C i B) oraz minerały (wapń, potas, magnez).
  2. Szyszki chmielowe mają silny efekt uspokajający. Niektórzy nawet twierdzą, że roślina może być używana jako pigułka nasenna.
  3. Gorzki pyłek z szyszek może pobudzić lub poprawić apetyt. Chmiel doskonale tonuje przewód pokarmowy.
  4. Korzystne właściwości szyszek chmielu pomagają nawet złagodzić ból i zmniejszyć stan zapalny.
  5. Często chmiel jest używany jako moczopędny .
  6. Tradycyjna medycyna zaleca szyszki chmielowe dla dziewcząt cierpiących na zaburzenia miesiączkowania. Nalewka na szyszkach chmielu może nawet ugasić silne bóle menstruacyjne i leczyć zapalenie pęcherza.

Bardzo często terapeutyczne właściwości szyszek chmielu pomagają pozbyć się nerwicy, wrzodów. Żeński hormon zawarty w kompozycji rośliny sprawił, że chmiel stał się stałym składnikiem specjalnych ładunków na dekolt i klatkę piersiową.

Przeciwwskazania do jedzenia szyszek chmielowych

Oczywiście, mówiąc o wielu zaletach i zaletach szyszek chmielowych, nie powinniśmy zapominać o szkodzie, jaką mogą one przynieść. Przed leczeniem najlepiej skonsultować się ze specjalistą. Lecz nie musisz zapominać, że przy chmielu musisz znać zasięg. W przeciwnym razie roślina może służyć jako trucizna. Dlatego też, stosując leki lub nalewki na bazie chmielu, ważne jest ścisłe przestrzeganie dawkowania wskazanego w przepisie, a przy pierwszych oznakach zatrucia należy opróżnić żołądek i wezwać karetkę pogotowia.

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania szyszek chmielowych jest ciąża. Nie można uciec się do leczenia tych roślin i młodych matek karmiących. Chociaż chmiel może poradzić sobie z niektórymi problemami ginekologicznymi, nie można go stosować we wszystkich przypadkach. W przypadku polipów, cyst, endometriozy lub nowotworów roślina tylko pogorszy stan pacjenta.

Chmiel i alergie nie są odpowiednie. Aby przetestować ciało pod kątem reakcji alergicznej, należy najpierw zastosować leki inceptive w małych dawkach.

Oczywiście nie powinniśmy zapominać o indywidualnej nietolerancji poszczególnych elementów składających się na szyszki.

Znając wszystkie lecznicze właściwości i przeciwwskazania do stosowania szyszek chmielowych, możesz zagwarantować sobie doskonały kurs odnowy biologicznej.

Jak używać szyszek chmielowych?

W medycynie ludowej istnieje wiele recept na przygotowanie produktów terapeutycznych na bazie chmielu.

Bardzo często stosuje się guzy w celu poprawy stanu włosów i skóry głowy. Ten przepis jest bardzo prosty - po prostu zmiażdżony Szyszki chmielu użyteczne właściwości wysuszyć roślinę w pył i wcierać w skórę. Po tej procedurze włosy nie zabrudzą się znacznie dłużej niż zwykle.

W leczeniu szyszek chmielu na bezsenność należy również przygotować wisienkę i miętę lub melisa lekarską:

  1. Wszystkie składniki wlać litr wrzącej wody.
  2. Niech stanie przez dziesięć godzin.
  3. Mieszaninę należy spożywać trzy razy dziennie przed posiłkami.

Chmiel z olejem słonecznikowym może być ratunkiem dla bólu stawów, w leczeniu otarć i siniaki .