Dna jest chorobą rzadką. Osoba, na którą cierpi, cierpi z powodu wielu cierpień. Szczegółowe wyjaśnienie, jaki rodzaj choroby dny moczanowej, jakie są jej objawy i jak jest leczyć, da nasz materiał.

Przyczyny dny moczanowej

Dna moczanowa to rodzaj choroby stawów, której główną przyczyną jest odkładanie się soli . Dzieje się tak z powodu zaburzeń metabolicznych, kwasy moczowe gromadzą się w stawach, co ostatecznie prowadzi do zniszczenia tkanek stawowych. Fizjologiczne przyczyny osadzania się kryształów moczanu sodu (jak nazywa się kwas moczowy w środowisku naukowym) to:

  • duża ilość kwasu moczowego w ciele, której zdrowe nerki nie mają czasu na usunięcie;
  • Kwas moczowy jest wytwarzany normalnie, ale chore nerki nie radzą sobie z jego wydajnością.

Według statystyk medycznych starsi mężczyźni często cierpią na dnę, ale czasami kobiety chorują również po menopauzie. Pracownicy medyczni zauważyli, że w ostatnich dziesięcioleciach liczba pacjentów z dną moczanową znacznie wzrosła i nadal rośnie. Wynika to z faktu, że coraz więcej osób spożywa niewłaściwe pokarmy: spożywa pokarmy bogate w purynę, głównie tłuste mięsa i ryby, a także nadużywa alkoholu. Ponadto eksperci są przekonani, że istnieje dziedziczna predyspozycja: ryzyko rozwoju dny moczanowej jest wielokrotnie wyższe u osób, których rodzice cierpieli z powodu złogów soli.

Dna moczanowa - objawy i leczenie

Chociaż drugie imię dny moczanowej to "choroba królów", to choroba wcale nie jest arystokratyczna. Dotknięte stawy puchną, przylegająca skóra staje się purpurowa, w strefie stawowej występuje hipertermia. W tym przypadku wyraźny ból w uszkodzonym stawie. Z reguły ataki dna występują w nocy po obfitej libacji i przejadaniu się. Atak dny moczanowej może trwać kilka dni, ale teraz są leki, które zmniejszają ból i eliminują inne objawy choroby.

Typowym przejawem przewlekłej choroby są tofusy - skupiska kryształów soli, które są łatwe do zszycia tam, gdzie znajdują się małe stawy, głównie palce u rąk i nóg.

Leczenie dny ma dwa główne obszary.

Pierwszym z nich jest przerwanie ataku dna. W początkowej fazie choroby pacjent zostaje umieszczony w oddziale reumatologii kliniki. Jest to konieczne, aby dokładnie ustalić rozpoznanie i różnicowanie dny od innych chorób o podobnym wzorze wycieku, w tym z reaktywnego zapalenia stawów. W przyszłości napady padaczkowe mogą zostać usunięte w środowisku domowym. Aby to zrobić, zastosuj:

  1. Niesteroidowe leki (Ibuprofen, Diklofenak, Naproksen itp.) Leki te łagodzą stany zapalne i zmniejszają ból.
  2. Glukokortykoidy - Zastrzyki z hormonalnych leków (betametazon, metyloprednizolon) w obszarze stawów zapalnych.
  3. Kolchicyna jest skutecznym lekiem, który nie tylko eliminuje stany zapalne, ale także pomaga przywrócić funkcję uszkodzonego stawu.

Drugim kierunkiem leczenia dny moczanowej jest normalizacja procesów metabolicznych w organizmie. Ten rodzaj leczenia odbywa się w "spokojnym" okresie, kiedy nie ma zaostrzenia choroby. Aby zmniejszyć tworzenie się soli kwasu moczowego, pacjentowi zaleca się stosowanie specjalnych środków, np. Allopurinolu. Leki, które zwiększają wydzielanie soli kwasu moczowego z organizmu, można również przepisać.

co oznacza dna moczanowa

Obowiązkowym elementem leczenia dny moczanowej jest dieta. Szereg produktów jest wykluczonych z żywienia pacjenta. Wśród nich są:

  • czerwone mięso;
  • tłuste ryby;
  • rośliny strączkowe;
  • ser;
  • alkohol

Wiedząc, dlaczego występuje nieuczciwa choroba królów - dna, możesz zapobiec jej wystąpieniu, jeśli będziesz trzymał się zasad prawidłowego odżywiania.