morfologia krwi u dzieci W przypadku jakiejkolwiek, nawet najlżejszej choroby, u dzieci, najpierw weź pełną morfologię krwi. Ponadto, badanie to jest przeprowadzane i zdrowe dzieci, co najmniej dwa razy w roku. Zgodnie z wynikami analizy klinicznej można podejrzewać wiele chorób, które są bezobjawowe.

Wskaźniki ogólnego badania krwi u dzieci, szczególnie w pierwszym roku życia, są nieco inne niż u dorosłych. Dlatego często rodzice, próbując odczytać wyniki, na próżno się martwią. Aby temu zapobiec, matki i tatusiowie muszą wiedzieć, jakie wartości głównych wskaźników tego badania normalnie powinny być u dziecka, w zależności od jego wieku.

Jak rozszyfrować ogólne badanie krwi u dziecka?

Przede wszystkim, aby zidentyfikować nieprawidłowości w ogólnym badaniu krwi, konieczne jest zapoznanie się z tabelą, która przedstawia normę dla dzieci w pewnym wieku dla każdego wskaźnika:

ogólne badanie krwi u dzieci w normalnym stole

Po znalezieniu drobnych odchyleń, nie należy od razu się bać. Na każdy ze wskaźników wpływ ma ogromna liczba czynników, a ich zmiany w jednym lub drugim kierunku wskazują tylko na to, że dziecko musi być dodatkowo badane. Interpretacja możliwych nieprawidłowości w ogólnej analizie krwi u dzieci jest następująca:

  1. Zawartość czerwonych krwinek lub erytrocytów może być zwiększona w przypadku odwodnienia, na przykład w przypadku infekcji jelitowej. Również takie odchylenie można zaobserwować w niektórych zaburzeniach serca lub nerek. Zmniejszenie liczby krwinek czerwonych w większości przypadków ujawnia niedokrwistość z niedoboru żelaza, jednak czasami jest ona wywoływana przez białaczkę lub inne poważne choroby.
  2. Najbardziej znanym wskaźnikiem jest hemoglobina, która zmienia się w sposób podobny do liczby czerwonych krwinek.
  3. Nienormalna zawartość leukocytów wskazuje na obecność stanu zapalnego jakiegokolwiek rodzaju.
  4. W dowolnym stanie zapalnym liczba neutrofilów może również ulec zmianie. Ponadto ich wzrost może wskazywać na zaburzenie metaboliczne.
  5. "Jump" eozynofila zwykle występuje z reakcją alergiczną.
  6. odcyfrować wspólny test krwi u dziecka Wzrost limfocytów jest najczęściej obserwowany w zakażeniach wirusowych lub bakteryjnych, a także w zatruciach. Spadek tego wskaźnika należy odnotować szczególnie - w większości przypadków wskazuje na tak poważne choroby, jak gruźlica, toczeń, AIDS i inne.
  7. Wreszcie podnoszenie ESR u dzieci wskazuje na proces zapalny.

Nie warto jednak osobno zagłębić się w rozszyfrowywanie wyników analizy, ponieważ ciało ludzkie jest bardzo złożone, a tylko specjalista będzie w stanie prawidłowo powiedzieć, co dzieje się z dzieckiem.