Choroba kamieni żółciowych to patologia, w której kamienie tworzą się w pęcherzyku żółciowym i (lub) w drogach żółciowych. Kamienie żółciowe powstają z podstawowych elementów żółci - odróżniają wapień, cholesterol, pigment i mieszane kamienie. Rozmiar i kształt kamieni są również zróżnicowane - niektóre z nich są drobnym piaskiem mniejszym niż milimetr, inne mogą zajmować całą jamę pęcherzyka żółciowego. Przez długi czas choroba może przebiegać bezobjawowo, a pacjent często jest świadomy obecności kamieni tylko po badaniu ultrasonograficznym.

Metody leczenia kamicy żółciowej

Leczenie kamicy żółciowej odbywa się metodami zachowawczymi i operacyjnymi. Jednak powinieneś wiedzieć, że po leczeniu, ponowne utworzenie kamieni nie jest wykluczone, jeżeli główna przyczyna choroby nie zostanie wyeliminowana.

Charakteryzujemy każdą z metod leczenia tej choroby:

  1. Lek - leczenie kamicy żółciowej bez operacji za pomocą chemikaliów (tabletki). Ta metoda ma zastosowanie tylko do kamieni cholesterolu, które można rozpuścić. Preparaty kwasów żółciowych (ursodeoksycholowy, chenodeoksycholowy) lub preparaty pochodzenia roślinnego, które stymulują syntezę kwasów żółciowych (wyciąg immortelle piaszczysta). Ta konserwatywna terapia jest długa: tabletki są przyjmowane co najmniej 1-2 lata. Warto zauważyć, że leki te są dość drogie i mają wiele skutków ubocznych.
  2. Metoda ultradźwiękowa - niszczenie kamieni na mniejsze części dzięki specjalnemu efektowi fali. Ta metoda ma zastosowanie w przypadku braku zapalenie pęcherzyka żółciowego , łączna średnica kamieni do 2 cm i normalna kurczliwość pęcherzyka żółciowego. Rozgniecione kamienie są następnie usuwane naturalnie, co daje pacjentowi bardzo nieprzyjemne uczucie, lub metoda lekowa służy do ich usunięcia.
  3. Metoda laserowa - użycie specjalnego lasera, który jest podawany bezpośrednio przez nakłucia na ciele i miażdży kamienie. Wadą tej metody jest ryzyko poparzenia wewnętrznych błon śluzowych.
  4. Chirurgia jamy brzusznej jest najczęstszą i najtańszą metodą leczenia. Stosuje się go głównie w obecności dużych kamieni, z silnym i często powtarzanym bólem, w obecności procesu zapalnego. Woreczek żółciowy jest usuwany poprzez nacięcie w podbrzuszu po prawej stronie, do 30 cm długości. Powikłaniem tej operacji może być krwawienie wewnętrzne lub rozwój procesu zakaźnego.
  5. Cholecystektomia laparoskopowa - nowoczesna metoda usuwania kamieni wraz z pęcherzykiem żółciowym za pomocą laparoskopu - małej cienkiej rurki z kamerą wideo. W tym celu wykonuje się kilka małych cięć (nie więcej niż 10 cm). Zaletą tej metody jest szybki powrót do zdrowia po operacji i brak znaczących defektów kosmetycznych.
leczenie operacyjne kamicy żółciowej

Każda metoda ma swoje zalety, wady i przeciwwskazania. Wybór najbardziej optymalnego sposobu usuwania kamieni z pęcherzyka żółciowego przeprowadzają eksperci indywidualnie.

Zaostrzenie choroby kamicy żółciowej - leczenie

Zaostrzenie choroby kamicy żółciowej (kolka żółciowa) towarzyszy silny ból, gorączka, dreszcze, objawy dyspeptyczne. Objawy te pojawiają się najczęściej z powodu ruchu kamieni żółciowych. Ostry atak wskazuje na pilną hospitalizację, aw niektórych przypadkach na operację nagłą. Przeprowadzono również działania mające na celu złagodzenie stanu zapalnego i złagodzenie bólu.