Budynek stacji Flinders Street przyciąga turystów z całego świata. Piękny budynek w neobarokowym stylu, pomalowany na złoty kolor i ozdobiony licznymi sztukateriami i płaskorzeźbami, jest uważany za jedną z głównych atrakcji Melbourne . Obraz stacji można znaleźć na licznych pocztówkach, plakatach i ikonach poświęconych miastu.

Pomnik historii i architektury

Pierwsza stacja kolejowa na miejscu obecnej stacji Flinders Street pojawiła się w odległym 1854 roku. Kilka drewnianych budynków - to wszystko to była stacja. Jednak w tym czasie było to bezprecedensowe osiągnięcie: otwarto pierwszą stację w Australii! W dniu otwarcia, 12 września 1854, pociąg przeszedł ze stacji Flinders do stacji Sandridge (obecnie Port Melbourne).

W 1899 r. Władze miasta ogłosiły międzynarodowy konkurs na najlepszy projekt nowego budynku dworca. 17 architektów rywalizowało o prawo do budowy nowego budynku dla stacji Melbourne. Następnie zatwierdzony projekt z kopułą i wysoką wieżą zegarową został wykorzystany do budowy stacji Luz w brazylijskim mieście Sao Paulo.

W 1919 roku pierwszy pociąg elektryczny wyruszył z peronu stacji, aw 1926 roku stacja Flinders Street zajęła pierwsze miejsce na liście najbardziej ruchliwych stacji na świecie.

W drugiej połowie XX wieku. Stacja, mimo swojej chwalebnej i długiej historii, doszła do spustoszenia. Organizacje publiczne oburzyły się pragnieniem władz miasta, aby odbudować część zabytkowego budynku w centrum biznesowym. Skutkiem wielu kampanii była decyzja rządu o przeznaczeniu 7 milionów dolarów australijskich na odbudowę stacji. Prace konserwatorskie przeprowadzono z różną intensywnością, od 1984 do 2007 roku. Wiele zrobiono dla wygody pasażerów: w 1985 roku główna klatka schodowa została wyposażona w ogrzewanie elektryczne w latach 90-tych. pojawiły się pierwsze schody ruchome, wszystkie 12 platform zostały naprawione i ulepszone.

Stacja Flinders Street

Codziennie stacja obsługuje ponad 110 tysięcy pasażerów i 1500 pociągów. Budynek jest utrzymany w dobrym stanie, ma wiele budynków biurowych. Jakiś czas temu pod kopułą znajdowało się przedszkole z placem zabaw na dachu, sala balowa była otwarta.

Stacja ma dogodną lokalizację, obok głównego miasta obszar Federacji i nabrzeże rzeki Yarra. Wszyscy w Melbourne wiedzą, co oznacza wyrażenie "Spotkaj się z zegarem": dzięki kilkugodzinnej instalacji nad głównym wejściem do stacji, plac zabaw przed nim jest najpopularniejszym miejscem spotkań. Zegar wskazuje czas pozostały do ​​opuszczenia pociągu w każdej linii. Kiedy administracja stacji próbowała zastąpić stary zegar cyfrowymi, ale po licznych prośbach mieszkańców Melbourne, rzadkość wróciła bezpiecznie na miejsce.

Jak się tam dostać?

Stacja Flinders Street znajduje się na skrzyżowaniu ulicy o tej samej nazwie i ulicy Swanston, w centralnej dzielnicy biznesowej Melbourne, w pobliżu licznych przystanków tramwajowych i stacji metra. Parking w mieście nie jest drogi, więc turyści i mieszczanie często decydują się na poruszanie się po miejskim tramwaju. Możesz dotrzeć do stacji przez trasy 5, 6, 8 do skrzyżowania Swanston Street i Flinders Street.

Здание вокзалаБашня с часамиНа перроне
Встречи под часамиВнутри здания вокзалаВ ожидании поезда