W ostatnich latach pojawia się coraz więcej problemów ze wzrostem i rozwojem fizycznym dzieci w wieku przedszkolnym. Rodzice zainteresowani metodami wczesnego rozwoju intelektualnego często zapominają poświęcić wystarczająco dużo uwagi fizycznemu rozwojowi. Ma negatywny wpływ na mobilność i czas wolny - coraz większa liczba dzieci i dorosłych woli gry komputerowe od aktywnych gier w rzeczywistości.

Do czego służą fizminutki?

Jeśli twoje dziecko spędza dużo czasu w pozycji siedzącej, rysując, pisząc, modelując, czytając, to zauważyłeś, że po pewnym czasie uwaga staje się rozproszona, dziecko jest stale rozproszone i trudno mu skupić się na temacie aktywności. Sugeruje to, że jest zmęczony i potrzebuje fundamentalnej zmiany aktywności. Dlatego weź pod uwagę zasadę wykonywania ćwiczeń dla przedszkolaków za każdym razem, gdy zajdzie taka potrzeba.

Co to jest fizminutka?

Fizminutka - mały zestaw ćwiczeń fizycznych, któremu towarzyszą rymowanki lub piosenki. Zadaniem takiej pauzy silnika jest usunięcie napięcia wynikającego z przymusowego bezruchu, zapobieganie przepracowaniu. Ponadto aktywność fizyczna przyczynia się do nasycenia mózgu tlenem, aw konsekwencji do zwiększenia wydajności, uwagi, aktywności umysłowej. Ćwiczenia fizyczne powinny pozwolić ciału na zajęcie stanowiska przeciwnego do tego, w którym znajdował się w okresie treningu. Na przykład, jeśli dziecko siedzi z nogami pochylonymi w stawach kolanowych i biodrowych, z opuszczoną głową, wówczas fizyczna siłownia powinna obejmować ruchy hoo. wyprostowane nogi i podniesiona głowa.

Ćwiczenia motoryczne mogą towarzyszyć proste, niezapomniane wiersze, których tekst jak gdyby nakłania dziecko, co ma robić i jak się poruszać. Ponadto takie mowy fizyczne dyski są przydatne dla pamięci - po pewnym czasie zauważysz, że dziecko już mówi same słowa. Dla szczególnie aktywnego wiercenia, możesz spędzić muzyczne fizyczne minuty dla przedszkolaków, wykonując zestaw ćwiczeń z energiczną muzyką lub zabawną piosenką.

Fizyczne zestawy dla przedszkolaków w wierszach

Podajmy kilka przykładów ćwiczeń i pokrewnych i wierszy, aby urozmaicić przerwy motoryczne dla Twojego dziecka i sprawić, by były bardziej zabawne.

W miejscu podlewania

Zwierzęta poszły do ​​wodopoju.

Za łosia matka łosia podchodziła do cielaka ( chodzą głośno tupiąc)

Lis leciutko za lisią mamą (podkradając się na skarpetkach)

Za mną mama-ezhihoy przetoczyła się lekko (Przysiad, wolno poruszając się do przodu)

Niedźwiadek szedł za niedźwiedzicą, (brnęli)

Wiewiórki ściskały moją wiewiórkę (galopują do przysiadu).

Dla mamusi - pochylającego się zająca, (Skacz na prostych nogach)

Wilczyca poprowadziła wilcze szczenięta (idą na czworakach)

Wszystkie matki i dzieci chcą się upić. (Twarz w kręgu, ruchy w języku - "okrążenie")

Fizyczne tarcze dla starszych przedszkolaków są mniej dynamiczne, bardziej skupione na mięśniach rąk i aparacie wzrokowym, ponieważ w tym wieku z reguły dziecko aktywnie przygotowuje się do szkoły, a jego dłonie i oczy bardzo zmęczyły się niezwykle dużym obciążeniem - czytaniem i pisaniem. Dla efektywnego odpoczynku możesz skorzystać z następujących ćwiczeń:

Oto moi pomocnicy

Oto moi pomocnicy.

(Pokaż palce)

Jak chcesz, włącz je.

(Obróć dłonie w górę i w dół)

Na torze biały, gładki

Skaczące palce jak konie.

(Palce trzymają z drugiej strony)

Klin, klin, dławik,

Klin, ssanie, ssanie -

(Dwa palce jednej ręki "przeskakują" z drugiej strony)

Przeskakuje rozbawioną kartę.

(Powtórz z drugą ręką)

Sunbeam

Pisaliśmy, pisaliśmy,

Nasze palce są zmęczone.

fizyczne przedszkolaki dla starszych przedszkolaków

Pobieranie, palce,

Jak promienie słońca.

Jump-Jump, Jump-Jump.

Przeskoczył na łące.

Wiatr trzęsie trawą,

Lewa, prawa przechyły.

Nie boisz się wiatru, króliczku,

Baw się dobrze na trawniku.

Dzieci składają się na każdą linię gestów przedstawiających ruch królików.