Przyczyny pojawienia się wydzieliny z gruczołów piersiowych mogą być liczne. Większość z nich zależy od tego, jaki czynnik wywołują (zakażenie, uraz, proces zapalny). Przyjrzyjmy się bliżej i opowiedzmy o przyczynach, z powodu których wydzielana jest gruczołów sutkowych po naciśnięciu.

Jakie są główne przyczyny rozładowania brodawek sutkowych?

Po pierwsze, należy zauważyć, że dość często występuje tak zwane wydzielanie fizjologiczne z gruczołu mlekowego. Zjawiska takie nie wymagają interwencji medycznej i są obserwowane w późnej ciąży i bezpośrednio po porodzie, aż do pojawienia się siary.

Jednak w większości przypadków przyczyną pojawienia się wyraźnych wydzielin z gruczołów sutkowych są różnego rodzaju procesy patologiczne, spośród których najczęściej wyróżniane są:

  1. Ectasia przewodów mlecznych . Choroba, wraz z zapaleniem, bezpośrednio w samym kanale mlecznym. Kiedy to nastąpi, kanał jest wypełniony gęstą i lepką masą, która na początku ma przezroczysty kolor, a następnie zmienia się na żółto-zielony. Tego rodzaju naruszenie jest typowe dla kobiet w wieku 40-50 lat. Proces terapeutyczny polega na przyjmowaniu leków przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych, które są przyjmowane ściśle zgodnie z zaleceniami lekarskimi.
  2. Wśród chorób wirusowych, które powodują pojawienie się wydzieliny z gruczołów sutkowych, konieczne jest określenie brodawczaka wewnątrzprzewodowego . Z tym naruszeniem w jednym z przewodów gruczołu mlekowego obserwuje się powstawanie łagodnego charakteru, niewielkie rozmiary. W przypadku tej choroby wydzielina ma często charakter krwawy lub zawiera zanieczyszczenia krwi. Ich objętość z reguły jest niewielka. Kobieta odkrywa ich obecność śladami na staniku. W niektórych przypadkach przy palpacji z tą chorobą można znaleźć niewielki guz w okolicy brodawki.
  3. Międzywymiarowy . Takie naruszenie jest spowodowane nadmierną syntezą prolaktyny odpowiedzialnej za produkcję mleka matki. W tej patologii wydzieliny mogą być żółto-zielone i brązowe, ale w większości przypadków mają kolor mleka. Ten rodzaj choroby obserwuje się z powodu zaburzeń równowagi hormonalnej, które z kolei mogą być spowodowane przez długotrwałe stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych, na przykład.
  4. Czasami przyczyną wyładowania z piersi może być E. coli , która wnika w gruczoł mleczny przez mikropęknięcia brodawki sutkowej. Często można to zaobserwować podczas karmienia piersią i naruszania higieny piersi podczas tego procesu.
  5. Urazy piersi mogą również powodować wyładowanie. W takich przypadkach są one zazwyczaj przezroczyste lub krwawe.
  6. Zapalenie sutka, szczególnie w zaawansowanych przypadkach, towarzyszy również wydzielanie z brodawek, które mają następnie ropny charakter.
  7. Istotna jest również mastopatia włóknikowa wynikająca z braku równowagi hormonalnej przyczyny rozładowania piersi może towarzyszyć pojawienie się wydzieliny z przewodów mlecznych.
  8. Rak piersi jest najstraszniejszym powodem, z powodu którego obserwuje się wydzielanie z brodawek sutkowych.
Co robić po wypuszczeniu z klatki piersiowej?

Przede wszystkim należy skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi badanie i przepisze dodatkowe badanie. Tak więc badanie krwi na obecność hormonów może wykryć podwyższony poziom estrogenu, co jest przyczyną białego wypisu z klatki piersiowej.

Warto też przejść USG piersi , co wyeliminuje takie naruszenie, jak nowotwór tkanki gruczołowej.