Wszystko, co piszą w magazynach o modzie, a lakoniczna prostota w ubraniach przyciąga kilku. Najsławniejsi projektanci nieustannie poszukują nowych szkiców, kształtów i rysunków, aby stworzyć oryginalne rzeczy. Szczególnie aktualny jest haft artystyczny na ubraniach w okresie wiosenno-letnim, ponieważ wzory i ornamenty doskonale współgrają z kwitnącą naturą.

Lot z prostoty

W odległej przeszłości ręczne haftowanie ubrań uważano za przejaw sztuki ludowej. W większości przypadków koszule bluzki, spódnice, sarafany i dodatki zdobiły charakterystyczne ozdoby narodowe. Dziś hafty na nowoczesnych ubraniach niekoniecznie mają charakter etniczny. Projektanci opracowują własne projekty, a następnie wcielają je w nici na różne rodzaje tkanin, od bawełny i jedwabiu po wełnę i tweed. Różnorodny wystrój, haftowany ręcznie lub przy pomocy specjalnych przeróbek, który możemy obserwować w nowych kolekcjach modnych ubrań, jest niesamowity. Warto zauważyć, że zarówno rosyjskie, jak i słowiańskie hafty na ubraniach nie pozostały w przeszłości. Motywy etniczne są nadal szeroko stosowane. Kilkadziesiąt lat temu hafty służyły wyłącznie jako dekoracja, a dziś odgrywają ważniejszą rolę. Z jego pomocą projektanci rozwiązują złożone problemy powstające podczas tworzenia obrazów mody. Dzięki grafice i motywom hafty koronkowe fascynują pięknem, wyrafinowaniem, lekkością i harmonią. To świetny sposób na uciec od prostoty. Modne ubrania z haftem wielokrotnie demonstrowały takie giganty branży mody jak Alberta Ferretti , Dolce & Gabbana, Dries van Noten, Marchesa, Gucci, Balmain i Zac Posen. Kolekcje ubrań dla kobiet wypełnione są kombinacją delikatnych odcieni, złożonej dekoracji, mieszanki ornamentów kwiatowych haftowanych na szlachetnych tkaninach.

haft na ubraniach1haft na ubraniach2haft na ubraniach3
haft na ubraniach4haft na ubraniach5haft na ubraniach6

Projektanci wolą grać złożone i bogate półtonów, łącząc w jednym produkcie różne wątki tekstury, ich kombinacje kolorystyczne. Warto zauważyć, że wynik jest godny podziwu. Wzory do haftowania można zobaczyć zarówno na ubraniach górnych, jak i na co dzień. Są one ozdobione klasycznymi strojami do spodni, eleganckimi bluzkami, wieczorowymi i koktajlowymi strojami o prostej sylwetce. Niesamowicie efektownie wyglądają produkty haftowane złotymi nitkami, trąbkami, koronkami, wstążkami lub sztucznymi perłami. Obraz stworzony z elementów garderoby, ozdobiony podobnym dekorem, zaskakuje odwagą. Jest bardzo kobiecy i jednocześnie nieco oburzający.

haft na ubraniach7haft na ubraniach8haft na ubraniach9
haft na ubraniach10haft na ubraniach11haft na ubraniach12

Bardziej zwięzłą i powściągliwą wersją jest haft z napisami na ubraniach. Może to być bardzo miniaturowe logo i duże wzory liter w różnych językach, dekorujące całe plecy, półki lub rękawy produktu. Młode dziewczęta wolą niepozorne napisy, haftowane nici w tym samym kolorze co same ubrania. Ale w stylowe dżinsy młodzieżowe tę zasadę można zaniedbać. Wielkie, haftowane nici z mieszaniną złotych impregnatów wyglądają w tym przypadku dość pomysłowo.

Nawiasem mówiąc, wykwalifikowani rzemieślnicy mogą łatwo ozdobić swoje ubrania oryginalnym wzorem haftowanym ręcznie. Szkice można wypożyczyć na wyspecjalizowanych stronach lub opracować samodzielnie, koncentrując się na własnym gustie.

W każdym razie, aby przejść przez rzeczywisty trend, jakim jest haft na ubraniach, kobiety mody nie będą łatwe!

haft na ubraniach13haft na ubraniach14haft na ubraniach15
haft na ubraniach16haft na ubraniach17haft na ubraniach18