Dzisiaj wielu słyszało o interesującej technice robótek ręcznych o nazwie scrapbooking. Ale tylko prawdziwi koneserzy tej sztuki wiedzą, jak wiele sztuczek istnieje notatnik , notatnik lub pocztówka zgodnie z oryginalnym pomysłem.

Jedną z tych technik jest wytłaczanie, które wymaga użycia specjalistycznych materiałów. Dowiedzmy się, jaka jest ta technika.

Co to jest tłoczenie w scrapbookingu?

Tłoczenie to wytłaczanie (wytłaczanie) wypukłych kształtów na płaskiej powierzchni. Mogą to być punkty, linie, proste kształty lub wydruki o bardziej złożonych kształtach. Tłoczenie ma dwa typy:

  1. Do wytłaczania na sucho potrzebne są specjalne narzędzia - kompostownik kształtowy, zaciskarka lub wytłaczarka, a także szablony. Obraz powstaje pod naciskiem, a zwykle papier lub karton są używane jako surowce.
  2. Wytłaczanie na mokro (na gorąco) nie jest z natury wytłoczeniem, lecz jedynie jego imitacją. Efekt objętości uzyskuje się za pomocą specjalnych matryc, markerów, kleju i proszku. Ta technika jest odpowiednia do tworzenia obrazów na dowolnej powierzchni - tkaninie, skórze, metalu, drewnie itp.

Tłoczenie proszku - jak z nim pracować?

Aby utworzyć obraz techniką wytłaczania na mokro, należy natłuścić stempel za pomocą kleju lub tuszu, a następnie wykonać nadruk na wybranej powierzchni. Następnie należy posypać obraz, gdy jest jeszcze mokry, puder do wytłaczania i piec go w specjalny sposób. Do tego używana jest suszarka do włosów, ale nie do użytku domowego, ale specjalna suszarka do włosów do wytłaczania. Daje wysoką temperaturę powietrza na wyjściu, w wyniku czego spiek jest spiekany, a otrzymujesz efektowny, jakby trójwymiarowy obraz.

Co do samego proszku, występuje w różnych kolorach i odcieniach, z błyskiem lub bez, z różnym stopniem szczegółowości wzoru. Najpopularniejszymi producentami proszku do tłoczenia są firmy "Ranger", "Distress", "Stampendous", "American Crafts".