Zanim kupisz psa, musisz dowiedzieć się, jak właściwie dbać o swojego psa, jak go wychowywać i jakie są cechy treści wybranej rasy. Oprócz ogólnych zaleceń dla każdej rasy psów, zasady opieki będą różne, a przyszły właściciel powinien dowiedzieć się wszystkich szczegółów z wyprzedzeniem. Podczas opieki nad dużym psem należy zwrócić szczególną uwagę na jego edukację i szkolenie. Małe i ozdobne psy mają pobudliwy układ nerwowy, a także bardziej wymagające w kwestii odżywiania i zdrowia. Trzymanie psa wystawowego wymaga szczególnej wiedzy i doświadczenia z rasą.

Opieka nad psami domowymi znacznie różni się od opieki nad psami trzymanymi na zewnątrz lub w wolierze.

Jak dbać o psa

Dowiedz się, jaka troska jest potrzebna dla wybranej rasy psów, musisz kupić sprzęt do opieki nad zwierzętami. Przede wszystkim są to szczotki do czesania, specjalne nożyczki do cięcia pazurów, smycz lub uprząż, pościel, naczynia do jedzenia i wody, najlepiej ceramiczny, szampon do kąpieli. Nie zapomnij o zabawkach, które są szczególnie przydatne w okresie ząbkowania. Najlepiej kupować produkty pielęgnacyjne od producentów z dobrymi rekomendacjami. Oprócz koniecznych urządzeń, musisz złożyć zestaw pierwszej pomocy, w którym muszą być przygotowania do pierwszej pomocy w przypadku zatrucia, urazów, oparzeń.

Karmienie psów odbywa się codziennie o tej samej porze. Wynika to z faktu, że do pewnego czasu wytwarza się sok żołądkowy, który jest niezbędny do trawienia pokarmu. Pokarm powinien zawierać niezbędne witaminy, składniki odżywcze i zaspokajać potrzeby konkretnego psa. Podczas karmienia suchym pokarmem należy go kontrolować, aby pies miał zawsze dostępną czystą wodę. Jakość i regularność karmienia odgrywa również dużą rolę w opiece nad psem.

Dog eye care

Oczy u zdrowych psów powinny być czyste, bez strupów. Gdy pojawi się wydzielina, zaczerwienienie i inne zaburzenia, należy skontaktować się z weterynarzem.

Dog claw care

Psy żyjące w mieszkaniu, nie szlifuj pazurów zgodnie z oczekiwaniami. Dlatego właściciel psa musi kontrolować wzrost pazurów i przycinać je na czas. Aby to zrobić, użyj obcinacza do pazurów, specjalnego urządzenia, które mocuje pazur i tnie równomiernie, unikając rozwarstwienia. Nie można ciąć zwykłymi nożycami, tak aby pazur nie pękł i infekcja nie dostała się do pęknięć. Opiekując się chińskim grzywaczem, należy zwrócić szczególną uwagę na stan pazurów, które rosną szybciej niż inne rasy.

Уход за зубами собаки

Pielęgnacja zębów dla psów

Stan zębów jest bardzo ważny dla zdrowia psa. Tworzenie się kamienia nazębnego może prowadzić do ropnych ropni w jamie nosowej i usznej, chorobach wątroby i żołądka. Aby temu zapobiec, zaleca się mycie zębów raz na 1-2 miesiące. Można to zrobić za pomocą specjalnego pędzla i pasty lub gaziki z sodą. Najważniejsze, aby nie uszkodzić szkliwa zębów. Jeśli pojawił się kamień nazębny, musisz skontaktować się z weterynarzem. Również twarda karma pomaga czyścić zęby, ale nie sucha żywność, która szybko się nasącza i nie usuwa płytki nazębnej.


Pielęgnacja uszu psa

Okresowo wymagany do czyszczenia brudu z uszu. Niektóre rasy wymagają regularnego przycinania włosów w obszarze uszu. Przed umyciem psa, aby woda nie dostała się do uszu, włożyli do przedsionków waciki nasączone olejem z waty. Po chodzeniu należy zbadać uszy pod kątem obecności pasożytów, zwłaszcza kleszczy, które mogą powodować stan zapalny i zranić kanał słuchowy.

Jak umyć psa

Istnieje wiele opinii na temat tego, jak często można myć psa. Niektórzy hodowcy częściej polecają kąpanie psów 1-2 razy w miesiącu, szczególnie w czasie wystawy, inni nalegają na rzadsze kąpiele. Wiele zależy od rasy i stylu życia zwierzęcia. Właściciele powinni mieć świadomość, że kąpiel zmywa ochronną warstwę tłuszczu z płaszcza i suszy skórę. Zbyt częste kąpiele mogą powodować dysfunkcję gruczołów łojowych, w wyniku czego wełna zostanie zanieczyszczona szybciej i pojawi się nieprzyjemny zapach. Przy codziennym szczotkowaniu i praniu chemicznym wystarczy kąpać psa 1-2 razy w roku. Do kąpieli należy używać wyłącznie specjalistycznych środków, aby nie przesuszać skóry.

Opieka nad psem w ciąży

Jak dbać o ciężarnego psa, musisz dowiedzieć się z wyprzedzeniem, aby uniknąć problemów podczas ciąży i porodu. W pierwszej połowie ciąży nie są wymagane specjalne zmiany w opiece. Podczas spacerów musisz uważnie obserwować, czy pies nie jest ranny.

W drugiej połowie ciąży psa zmieniają się zasady pielęgnacji i karmienia. Konieczne jest zwiększenie ilości białka w żywności (70% powinno dotyczyć mięsa, nabiału i produktów rybnych) i przejście na 3 posiłki dziennie. Skrócony czas chodzenia i ćwiczenia. Prawidłowa opieka zależy od tego, w jaki sposób nastąpi poród i jak urodzą się zdrowe i mocne szczenięta.

Opieka nad starymi psami

Уход за старыми собаками

Właściciel musi, aż do ostatniego dnia, być świadomym swojej odpowiedzialności za psa. Jak i ile zwierzę będzie żyło, zależy w dużej mierze od opieki i opieki. Z wiekiem psy, podobnie jak ludzie, ulegają znaczącym zmianom w zdrowiu i psychice. W zależności od temperamentu zwierzęta mogą stać się bardziej agresywne lub stać się kapryśne. Właściciel powinien dołożyć wszelkich starań, aby stworzyć atmosferę starzejącego się zwierzęcia i chronić go przed stresem. Konieczne jest dbanie o odżywianie. Porcje można zmniejszyć, w zależności od aktywności psa, ale witaminy i minerały są wymagane do utrzymania normalnego stanu. Podczas spaceru należy upewnić się, że pies nie jest ranny lub przepracowany. Kości i więzadła stają się słabsze wraz z wiekiem i muszą być chronione. Słuch i wzrok mogą również ulec pogorszeniu lub zniknąć. Często stare psy potrzebują dodatkowych spacerów, ponieważ konsumują więcej płynów. Nie można ograniczyć zużycia wody, trzeba monitorować psa i wydobywać go na czas. Ważne jest, aby właściciel był w stanie odróżnić przejawy zmian związanych z wiekiem od nieposłuszeństwa i nie zranił psyche psa w sytuacjach, w których potrzebuje wsparcia i opieki.

Aby pies przeżył długie i pełne życie, od samego początku trzeba dobrze przygotować się do nabycia szczeniaka. Ważne jest, aby nie tylko wiedzieć, jak dbać o psa, ale także móc zapewnić dobre odżywianie, jeśli potrzebujesz profesjonalnej opieki weterynaryjnej. Ale najważniejsze jest, aby kochać swojego psa i być gotowym poświęcić jej tyle czasu i wysiłku, ile potrzeba.