Do XX wieku nieznana była taka choroba zakaźna jak wirus cytomegalii. Dopiero po opracowaniu zaawansowanej technologii optycznej w ludzkim ciele wykryto wirusa ludzkiego moczu, śliny, nasienia, krwi i mleka matki. Cytomegalowirus występuje również u noworodków, pod warunkiem, że wirus jest zawarty w ciele matki.

W jaki sposób wirus cytomegalii pojawia się u dziecka?

Przenoszenie wirusa następuje podczas transfuzji krwi, a także podczas karmienia piersią. Około 80% kobiet zdolnych do porodu jest zarażonych wirusem cytomegalii. Dla zdrowego człowieka obecność patogennego organizmu nie stanowi zagrożenia. Jednak wraz ze spadkiem odporności pojawiają się objawy kliniczne. W takim przypadku możliwe jest pokonanie zarówno poszczególnych narządów wewnętrznych, jak i całych układów.

Najczęściej obecność wirusa cytomegalii u noworodka jest spowodowana penetracją łożyska. Najniebezpieczniejsze jest zakażenie podczas pierwszej trzeciej ciąży. Może to spowodować rozwój wad dziecka. Jeśli kobieta jest zarażona przed zapłodnieniem, ryzyko powikłań nie przekracza 2%. Co do zasady, efekty wewnątrzmacicznego zakażenia wirusem cytomegalii u niemowląt są już zauważalne drugiego dnia. Jak przejawia się w rozwoju cytomegalii, ujawnia się dopiero w czwartym lub piątym roku życia.

Objawy wirusa cytomegalii u noworodków

Zakażenie we wczesnym stadium rozwoju płodu może prowadzić do śmierci dziecka lub deformacji. W późnej ciąży wirus powoduje żółtaczkę, zapalenie płuc, zaburzenia w układzie nerwowym i zmniejszenie liczby płytek we krwi. Ale nie ma żadnych naruszeń w strukturze narządów wewnętrznych. To, co czyni wirus cytomegalii niebezpiecznym, to powikłania, które rozwinęły się w ciągu pierwszych 12 tygodni po zapłodnieniu.

Objawy wirusa cytomegalii u noworodków objawiają się wysypkami, wylewami krwi do skóry, krwotokami gałki ocznej, krwawieniem z rany pępowinowej i obecnością krwi w kale. Kiedy mózg jest dotknięty, pojawia się senność, drżenie rąk i skurcze. Ślepota lub poważne upośledzenie wzroku jest możliwe.

Diagnozowanie wirusa cytomegalii przy użyciu testów DNA

Pomimo objawów klinicznych rozpoznanie choroby jest dość trudne. Na ratunek przychodzą nowoczesne techniki oparte na wykrywaniu antygenów wirusowych, swoistych przeciwciał, a także identyfikacji DNA dotkniętego wirusem.

W celu ustalenia rozpoznania, które następnie ustali, w jaki sposób leczyć wirusa cytomegalii u dziecka, należy przeprowadzić badania patologiczne pępowiny, łożyska, błon okołowych. Kobieta bierze skrobanki z kanału szyjki macicy, krwi, moczu, plwociny, alkoholu. Przebicie wątroby jest zakończone.

Pozytywne IgG dla wirusa cytomegalii u dziecka w pierwszych trzech miesiącach życia nie jest oznaką choroby. Jeśli matka jest zarażona, przeciwciała przeciwko wirusowi są przenoszone na niemowlę podczas rozwoju wewnątrzmacicznego. W tym przypadku obecność wirusa cytomegalii we krwi jest prawidłowa. Dlatego dokładna diagnoza jest możliwa dopiero po trzech miesiącach. Jak leczyć wirusa cytomegalii u dziecka Identyfikacja przeciwciał IgM świadczy o chorobie wrodzonej.

Leczenie wirusa cytomegalii u dzieci

Aby zapobiec aktywacji wirusa, kobiety w ciąży otrzymują immunoterapię, terapię witaminową i terapię antywirusową. Pierwsze trzy miesiące ciąży prawdopodobnie będą leczone immunoglobuliną.

W leczeniu cytomegalii u dzieci leki przeciwwirusowe są szeroko stosowane doustnie lub dożylnie, ale tylko w nagłych przypadkach.