Owczarek środkowoazjatycki lub Alabai, jak zwykł ich nazywać, jest nieustraszonym, spokojnym psem o silnym instynkcie strzegącym.

Charakter owczarka środkowoazjatyckiego

Możesz podać tę cechę rasy Owczarka środkowoazjatyckiego: silny, niezależny, inteligentny pies, poświęcony jego właścicielowi. Pomimo faktu, że Alabayev jest uważany za psa walczącego, są one dość spokojne i zrównoważone. Owczarek środkowoazjatycki ma mniej okrutny i agresywny charakter, w przeciwieństwie do swojego bliskiego krewnego, Owczarka Kaukaskiego. Alabai jest dominującą rasą psów, mogą być łagodne i neutralne w stosunku do innych zwierząt w domu, ale często wykazują agresję w stosunku do innych psów. Ze względu na ich instynkt strażniczy, który jest w nich bardzo wyraźny, psy są podejrzane i nieufne wobec obcych. W rodzinie owczarek środkowoazjatycki ma delikatny i pełen szacunku charakter, dobrze dogaduje się z członkami rodziny, jest serdeczny wobec dzieci i zawsze działa jako ich obrońca. Owczarki środkowoazjatyckie są dość zabawne i aktywne, co ma również pozytywny wpływ na komunikację z dziećmi.

Dużą zaletą Owczarka środkowoazjatyckiego jest to, że są bardzo inteligentni i rozsądni, są czyste i nie psują mebli.

Standard rasy

Owczarek środkowoazjatycki ma duże, masywne ciało z dobrze rozwiniętymi mięśniami. Samce są większe od samic, ich wysokość w kłębie może wynosić powyżej 70 cm, u suk na 65 cm, zgodnie ze standardem rasy Owczarek środkowoazjatyckich dopuszczalne są wszelkie kolory. wełna : od czystej bieli do pręgowania, nakrapiane w różnych kombinacjach, z wyjątkiem brązowych i niebieskich. Osłona wełny może być zarówno krótka (do 3-5 cm), jak i długa (do 7-9 cm).

Rodzaje owczarek środkowoazjatyckich

Uważa się, że owczarek środkowoazjatycki należy do grupy ras psów pasterskich i ma wspólnego przodka - tybetańskiego dog niemiecki, a więc takie gatunki to:

  • Pasterz Pamir;
  • Pamir Sheepdog;
  • Pasterz Turkmenów ;
  • Owczarek środkowoazjatycki - charakterystyczny dla rasy1
  • Tadżycki pies pasterski i kilka innych.

Cechy owczarka środkowoazjatyckiego

Osobliwością owczarka środkowoazjatyckiego jest jego wielkość i osobowość, może być niewygodne trzymanie go w miejskim mieszkaniu. Pies czuje się lepiej na ulicy, ale nie toleruje upałów, więc Alabai musi mieć dostęp do zacienionych miejsc.

Konieczne jest radzenie sobie z psem od najmłodszych lat i lepiej, jeśli zajmie się tym profesjonalny kynolog. Powinieneś częściej chodzić z psem, dać mu możliwość poruszania się i rozproszenia, ale nie zapominaj o bezpieczeństwie ludzi i zwierząt w pobliżu.