Popularność tureckich kurortów szybko rośnie. Kilka lat temu elita wiedziała o możliwości wypoczynku w Beldibi, rajskim kurorcie w Turcji. Dziś osada ta przekształciła się w jedno z centrów światowej turystyki. Tutaj, w połowie drogi Antalya do Kemer , życie bije kluczem! We wsi Beldibi nieustannie pojawiają się nowe luksusowe hotele, otwierają się sklepy, centra rozrywki i restauracje. Życie spa w Beldibi, nazwane od małej rzeki, koncentruje się wzdłuż wybrzeża morskiego, a większość hoteli i zakładów znajduje się na centralnej ulicy Atatürk Caddesi. Warunkowo wieś jest podzielona na trzy dzielnice, ale nawet miejscowi nie wiedzą, gdzie linia, wzdłuż której przechodzi granica między nimi.

osada beldibi1osada beldibi2osada beldibi3

Pogoda w Beldibi cieszy się ciepłem nawet w zimie. Dla turystów z północnych szerokości geograficznych +15 po południu i +5 w zimową noc - jest to bezprecedensowa hojność! Latem temperatura powietrza osiąga +33 stopni w ciągu dnia, a morze ogrzewa się do +27 pod palącym słońcem.

Funkcje wakacji na plaży

Beldibi jest przykładem typowego nadmorskiego kurortu, gdzie główną i podstawową rozrywką jest odpoczynek na plaży i pływanie w morzu. Wszystkie plaże w Beldibi były pierwotnie kamykami. Wraz z rozwojem infrastruktury turystycznej właściciele wielu hoteli wzięli pod uwagę życzenia gości i przynieśli drobny piasek na plaże. Dziś zbudowano tu wiele kolorowych pirsów, a prawie wszystkie plaże są wyposażone w sprzęt niezbędny do komfortowego i beztroskiego wypoczynku.

osada beldibi4osada beldibi5osada beldibi6

Gdybyś mógł rzucić okiem na wioskę 20 lat temu! Do 1995 r. Beldibi była nie wyróżniającą się wioską, w której oprócz morza można było zobaczyć tylko małe, zaniedbane domy okolicznych mieszkańców. Więc nie zdziw się, jeśli dzisiaj zobaczysz wysypiska śmieci, opuszczone domy i prawie zepsute samochody na obrzeżach miasta. Nie polecam opuszczania plaż, hoteli i centralnych ulic Beldibi, aby nie zepsuć wrażenia kurortu.

Rozrywka w Beldibi

Jak już wspomniano, główną rozrywką w miejscowości wypoczynkowej jest morze. Ale nikt nie zabrania po odpoczynku na plaży, aby zobaczyć zabytki Beldibi (jak również we wszystkich kurortach Turcji, są agencje wycieczek). Być może główną wycieczką z Beldibi jest podróż do ruin Phaselis. To starożytne miasto zostało założone w VII wieku pne przez kolonistów rododyjskich. W tamtych czasach Phaselis była ważnym ośrodkiem wojskowym, morskim i gospodarczym. Do tej pory zachowały się jedynie ruiny trzech starożytnych portów, wież obronnych i murów twierdzy. Nawiasem mówiąc, miejscowi mówią, że wielki Aleksander Wielki zakończył swoje życie w Faselis. Nie trzeba rezerwować wycieczki, można dostać się do Fezalis w autobusie obok Sahil w kierunku Tekirova.

Nie zgłaszaj się do Goynuk, gdzie znajduje się wspaniały kanion, słynna Antalya, jeździć legendarną Lycian Way. W okolicy znajduje się wiele naturalnych parków, spacerów, na których można się dobrze bawić. Na uwagę zasługują jaskinie karaimskie, do których Beldibi można dojechać w godzinę autobusem, a także źródło Kojas, ruiny starożytnej Marmi i Lycian Termessos. Ogólnie rzecz biorąc, program dla turystów jest dość obszerny i fascynujący.

Beldibi village7osada beldibi8osada beldibi9

Aby dostać się do ośrodka wypoczynkowego nie jest trudno. Oddziela go tylko 25 kilometrów od Antalyi. Jeśli podróżujesz samochodem, po drodze D400 z centrum Antalyi, będziesz w Beldibi za pół godziny. Pamiętaj jednak, że najtrudniejszą częścią jest opuszczenie Antalyi, gdzie często występują korki. Prowadzenie tej samej trasy i autobusów miejskich oraz prywatnych minibusów. Bilet kosztuje 3 euro.