W tym przypadku mamy do czynienia z przewlekłą chorobą skóry, która objawia się swędzeniem, pojawieniem się wrzodów, obfitych wysypek. Atopowe zapalenie skóry występuje u wielu psów i nie wszystkie metody jego leczenia dają pozytywne wyniki. Jest to bezpośrednio związane z genetyką, jeśli jeden z rodziców cierpi na tę chorobę, wówczas prawdopodobieństwo, że szczenięta wrażliwe na alergie pojawią się również wielokrotnie, wzrasta.

Co powoduje atopowe zapalenie skóry?

Niestety, ale ludzie byli wcześniej bardziej zainteresowani danymi zewnętrznymi swoich zwierząt domowych, a choroby dziedziczne były bardzo mało uwagi. Nic dziwnego, że wiele nowych ras było bardzo podatnych na ogromną liczbę alergenów, które otaczają nas w przyrodzie. Czasami pojawia się zapalenie skóry przenoszące zwierzęta do nietypowego środowiska. Jeśli przedstawiciele północnych gatunków zostaną przetransportowani do tropików, otrzymają potężny cios dla układu odpornościowego, który jest w stanie bardzo wstrząsnąć nawet najsilniejszym zdrowiem.

Najbardziej podatni na mopsy atopowego zapalenia skóry, boksery, setery, buldogi, labradory, owczarki niemieckie, shar pei , Chow Chow , Dalmatyńczyków. Mogą reagować na pyłki występujące powszechnie w naszych strefach zioła (piołun, ambrozja, wiele roślin łąkowych) i kwitnące drzewa, pchły, roztocza, ludzki naskórek, pleśń.

Czy można leczyć atopowe zapalenie skóry u psów?

Jeśli alergen jest zbyt powszechny, po prostu nie można go całkowicie wyeliminować. W najtrudniejszych przypadkach pomaga tylko przeniesienie się do innej strefy zamieszkania. Zmniejsz ryzyko działań zapobiegających chorobom - użycie oczyszczaczy powietrza w pomieszczeniu, wymiana plastikowych naczyń na ceramikę lub metal, regularne środki przeciwpasożytnicze. Nawroty w postaci zapalenia skóry, zapalenia ucha, zapalenia spojówek są leczone lekami przeciwbakteryjnymi lub przeciwgrzybiczymi. Oczywiście, wszystkie te środki mogą być wykonane tylko po poważnych testach w klinikach.

Czasami dobre wyniki dają kompresy ziemniaczane z surowych startych bulw, maści przeciwświądowe z ziół leczniczych (ivan-herbata, rumianek), płyny z naparu pokruszonych liści gruszki. Leczenie atopowego zapalenia skóry u psów domowych za pomocą środków ludowych jest nieskuteczne, należy je prowadzić jednocześnie z leczeniem lekami.