Niedowidzenie to zmniejszenie ostrości wzroku, które występuje, gdy zaburzony jest prawidłowy rozwój układu wzrokowego. Obserwuje się postępujący spadek widzenia, ale zmiany strukturalne w analizatorze wizualnym nie występują. Rodzice, których dzieci cierpią z powodu tej wady, zastanawiają się, czy niedowidzenie można wyleczyć, czy ostrość wzroku powróci?

Amblyopia: Objawy

W przypadku niedowidzenia oczy mają nierównomierne obciążenie wzrokowe i następuje stopniowe wyłączanie widzenia jednego z oczu. Dlatego często tę chorobę nazywa się "leniwym okiem". Główne zmiany zachodzą w mózgu, w dziale wzrokowym. Z oczu dziecka pochodzą zniekształcone informacje, a mózg postrzega obraz tylko "wiodącym" okiem. Rozwój neuronów odpowiedzialnych za funkcje wzrokowe jest zahamowany. Lorneta widzenia jest zaburzona. Dzieci skarżą się na bóle głowy, ból lub dyskomfort w oczach, szybkie zmęczenie. Pacjenci z amblyopią są źle zorientowani w nieznanym miejscu i nietypowych warunkach. Koordynacja ich ruchów jest zakłócona, są niezręczne. Podczas czytania lub oglądania jedno z oczu jest odrzucane lub zamykane.

Niedowidzenie u dzieci: przyczyny, typy i stopnie

Pojawienie się tego zaburzenia widzenia wiąże się z:

 1. Strabismus. Po przerwaniu widzenia obuocznego rozwija się amblyopia dysbakteryjna.
 2. Jeśli niedowidzenie jest spowodowane nadwzrocznością, krótkowzrocznością lub astygmatyzmem, ten typ choroby nazywa się refrakcją.
 3. Obrzęk niedorozwój rozwija się z cierniami, zaćmą, bliznami po urazie oka.
 4. Rodzaje niedowidzenia obejmują histeryczną niedowidzenie, które występuje, gdy występuje dużo stresu.

Ponadto występuje jedno- i dwustronna niedowidzenie.

Istnieje 5 stopni niedowidzenia, w zależności od zmniejszenia ostrości wzroku:

 • ostrość wzroku w stopniu I 0,8-0,9;
 • w II stopniu - 0,5-0,7;
 • w stopniu III - 0,3-0,4;
 • na poziomie IV - 0,05-0,2;
 • przy stopniu V, ostrość widzenia jest poniżej 0,05).

Leczenie niedowidzenia u dzieci

Po wykryciu tego defektu wzrokowego konieczne jest przede wszystkim zidentyfikowanie przyczyny, która doprowadziła do rozwoju niedowidzenia, w przypadku krótkowzroczności lub krótkowzroczności, okulary korekcyjne lub soczewki korekcyjne. Strabismus, zaćma lub zmętnienie rogówki sugerują interwencję chirurgiczną. Dopiero po tym następuje korekcja amputacji. Stosuje się metodę okluzji, w której przykleja się dominujące oko, tak że cały wzrokowy ciężar spada na "leniwe" oko. Ten sam efekt został zaszczepiony w czołowym oku specjalnych kropli - atropiny. Działają tak, że obraz ze zdrowego oka jest zamazany, a mózg pobiera obraz z drugiego, "leniwy". Wraz z tym stymulowane jest słabe oko - terapia kolorami i światłem, fotostymulacja.

Leczenie niedowidzenia w domu

Dziecko z niedowidzeniem może pomóc rodzicom. Istnieją specjalne ćwiczenia na niedowidzenie, które powinny być wykonywane regularnie:

 1. Elektryczną lampę o mocy 60-70 watów przykleja się do koła o średnicy 7-8 mm z nieprzejrzystego papieru w kolorze czarnym. Zamykając zdrowe oko, dziecko patrzy przez 30 sekund na lampę, a następnie patrzy na biały arkusz na ścianie i leczenie niedowidzenia u dzieci patrzy na nią, dopóki obraz kubka z lampy nie pojawi się na arkuszu.
 2. Ćwiczenie odbywa się przy oknie. Zamykając zdrowe oko, arkusz małego tekstu trafia do słabego i przybliża go, aż stanie się słabo rozpoznawalny. Następnie powoli odsunąć się od oka, aby tekst mógł zostać ponownie odczytany.
 3. Na lampie biurkowej ze 100-watową żarówką załóż czarną papierową zakrętkę z wyciętym pośrodku otworem o średnicy 5 mm, pokrytym czerwoną folią. Dziecko, położone 40 cm, patrzy słabym okiem na czerwony punkt świetlny około 3 minut. W takim przypadku lampa jest wyłączana co 3 sekundy. Lekcja odbywa się w zaciemnionym pokoju.

Wczesna diagnoza niedowidzenia i odpowiednie leczenie jest kluczem do sukcesu w zwiększaniu ostrości wzroku.