Roślina Abelia należy do rodziny wiciokrzewów, znanych jest ponad 30 gatunków, w tym wiecznie zielone krzewy lub małe drzewa. Ojczyzną szybko rosnącego krzewu jest Japonia i Chiny. A tak przy okazji, jego nazwa pochodzi od kwiatu angielskiego na cześć angielskiego dr Clarka Abla, który pracował w Chinach w XIX wieku. Wszystkie rodzaje Abelii charakteryzują się krótkimi płatkami liści i pachnącymi kwiatami w kształcie dzwonu lub lejka. Abelia uprawiana jest najczęściej w szklarniach lub dużych pomieszczeniach, aw naturalnym środowisku roślina może osiągnąć wysokość 4 metrów.

Abelia wielkokwiatowe

Gatunek ten, uzyskany w wyniku przejścia przez gatunki jednokwiatowe i chińskie, jest najbardziej popularny. Ten krzew jest uważany za półzimozielony i rośnie prawie do 2 metrów. W warunkach utrzymywania pokoju taka abelia nie rośnie szczególnie, a młoda roślina wyróżnia się różowym kolorem pędów. Dorosła abelia może mieć pędy dłuższe niż metr, z przyciętymi małymi liśćmi, położone na gałęziach naprzeciw siebie. Duże kwiaty pojawiają się na kwiatostanie pędzla, który wychodzi z kątów liści. Kwiaty tego gatunku mają pięć płatków, są pomalowane na biało, nie blakną przez długi czas i przyjemnie pachną.

Abelia Chiński

Ten dekoracyjny krzew otrzymał nazwę od kraju uważanego za ojczyznę. W Chinach były krzewy, których wysokość sięgała 2 metrów. Roślina ma liście o ciemnozielonym owalnym kształcie, lekko spiczaste. Kwiaty pojawiają się na opadających pędach, są zbierane w kwiatostany, w kształcie tuby, biały, wydzielają delikatny aromat. Ten krzew kwitnie od początku lata prawie do końca jesieni, a po opadnięciu kwiatów ornamentacja krzewu zostaje zachowana dzięki czerwonym kubkom i nabyciu liści o specjalnym brązowym odcieniu.

Abelia Koreańczyk

Ten gatunek jest bujnym ozdobnym krzewem, który osiąga wysokość 1,5 metra lub więcej. Jajowate liście rośliny są często ząbkowane lub karbowane wzdłuż krawędzi. Kwiaty pojawiające się w osi liścia nie są zbyt atrakcyjne, są małe i niewyraźne, ale są niewiarygodnie przyjemne. Zasadniczo tego rodzaju abelia jest sadzona na ulicy w pobliżu altan lub innych miejsc odpoczynku właśnie ze względu na wspaniały aromat, długie kwitnienie i stabilność buszu na rosyjskie zimy. Abelia odporna na zimno, importowana do Rosji z Dalekiego Wschodu, doskonale hibernuje nawet w środkowej strefie kraju.

Abelia: Opieka i reprodukcja

Dla dobrego wzrostu krzewu wystarczająca jest wystarczająca ilość rozproszonego światła, obfite podlewanie w okresie wiosenno-jesiennym, a zimą - kontrola wilgotności gleby. Aby wyżywić Abelię, możliwe jest, o każdej porze roku, z wyjątkiem zimy, krzak wystarczającej ilości nawozów organicznych lub mineralnych raz na dwa tygodnie. Uprawa krzewów obejmuje przycinanie Abelian chiński strzela pod koniec zimy w celu utrzymania większego wzmocnienia korony przed następnym podejściem przeziębienia. Być może uprawa roślin ampel.

Rozmnażanie może być rozsiewane przez nasiona, w tym celu trzeba je siać w styczniu w łatwym podłożu. Krzew doskonale odwzorowuje również sadzonki uzyskane w wyniku przycinania. Młoda roślina rośnie nie tylko szybko, aw ciągu roku tworzy się w małym, zgrabnym buszu, ale być może po raz pierwszy zakwitnie.

Popularność Abelii tłumaczy się łatwością utrzymania, łatwością reprodukcji, pięknem kwitnienia i niesamowicie przyjemnym aromatem kwiatów.