Wszyscy rodzice nastolatków obawiają się, że ich dziecko może skontaktować się ze złym towarzystwem. Ale niemożliwe jest odizolowanie twojego dziecka od społeczeństwa, aby pomóc tym rodzicom w tym artykule zastanowić się, dlaczego tak się stanie i co należy zrobić w takiej sytuacji.

Dlaczego nastolatki dostają się do złych firm?

Jak zrozumieć, co napędza młodzież, nawet z zamożnej rodziny, kiedy zaczynają zakłócać porządek publiczny, opuszczać szkołę, być niegrzeczni, czy mają złe nawyki? Psycholodzy doradzają rodzicom, aby uświadomili sobie, że ich dzieci w tym wieku w ogóle nie są dziećmi, ale nie są też dorosłymi. Dlatego mogą być zainteresowani złym towarzystwem z następujących powodów:

 • poszukiwanie wiarygodności - w tym wieku komunikacja z rówieśnikami jest działaniem priorytetowym, a najczęściej silne i autorytatywne są osobami negatywnymi;
 • z poczucia sprzeczności, bardzo silnie rozwiniętej u nastolatków, nie lubię wszystkiego;
 • chcąc stać się popularni - przecież najsławniejsze osobistości w szkole gwałcą porządek, dlatego przyciąga nastolatków;
 • z ciekawości - brak informacji i wolności powoduje zainteresowanie i chęć poznania, co to jest ( palenie , dyskoteka, walka);
 • poszukiwanie własnego miejsca w społeczeństwie jest naturalnym pragnieniem bycia przyjętym do społeczeństwa, dlatego wiele złych uczynków jest po prostu "dla towarzystwa", a młodzież, która jeszcze nie określiła swojego celu w życiu, próbuje go znaleźć metodą prób i błędów.
Co, jeśli dziecko jest przyjacielem "złych facetów"?

Bądź uważny

Zatrudnieni w pracy i problemy domowe, rodzice spędzają mniej czasu ze swoimi dojrzałymi dziećmi, dlatego często tracą czas, gdy ich dziecko dopiero zaczyna poznawać złe towarzystwo. Można to ustalić, gdy: słucha innej muzyki, zabrania wchodzenia do swojego pokoju, unika cię, a kiedy się spotyka, jest niegrzeczny i ukrywa oczy, zaczął źle uczyć się w szkole lub ogólnie je przegląda. Szczególnie musisz uważać, gdy pojawiają się nowe osoby w kręgu znajomych nastolatka.

Rozmowa w sercu

Po zauważeniu zmian w zachowaniu dziecka, należy porozmawiać z nim, ale ta rozmowa powinna być zorganizowana zgodnie z następującymi zasadami:

 • lepiej rozmawiać w miłej atmosferze - w kawiarni lub przy naturze;
 • jeśli jesteś w kłótni - uzupełnij i rozpocznij rozmowę w ciągu kilku dni, gdy związek się poprawi;
 • nie czytaj wykładów, nie obwiniaj go za nic;
 • Podaj przykład z własnego doświadczenia, zapytaj o opinię na temat tej sytuacji.

Szczególnie ostrożnie trzeba rozmawiać o nowych przyjaciołach, których uważasz za niegodnych, wyjaśnić, co dokładnie w tym nie pasuje. Pamiętaj, że pierwsze wrażenie jest złudne, nie umieszczaj żadnych etykiet na nastolatkach, spróbuj dowiedzieć się więcej o tych znajomych.

Działaj razem z innymi rodzicami.

Znajomość rodziny Twojego dziecka pomoże ci nie tylko dowiedzieć się więcej o jego przyjaciołach, ale także na przykładzie innej rodziny, udowodnić racjonalność swoich roszczeń, ale w tym celu musisz zgodzić się z innymi rodzicami na temat jednolitych wymagań, na przykład: chodzić do pewnego czasu.

Zostań jego przyjacielem

Zacznij spędzać więcej czasu z dzieckiem, nauczyć się komunikować , znajdź interesujący wspólny biznes, a także:

 • częściej się z nim konsultuj;
 • nie zdradzajcie jego tajemnic, nawet krewnym;
 • nie poniżać i obrażać go;
 • mniej zabraniają i częściej tłumaczą, dlaczego jest źle, a więc nie można tego zrobić;
 • nie ograniczajcie jego wolności, pokażcie, że mu ufacie;
 • Niestety, jeśli znajdziesz się do winy.

Zmień swoje zachowanie

Aby porozmawiać o niebezpieczeństwach czegoś, musisz najpierw stać się dla niego przykładem: pozbyć się złych nawyków, nie przysięgaj, odrabiaj zadania domowe. Zamiast ciągłych oskarżeń, lepiej bronić go przed atakami innych ludzi, a następnie porozmawiać o tym, dlaczego tak się stało.

Nie spiesz się

dziecko skontaktowało się ze złą firmą2

Znajdź alternatywę dla bezcelowego spędzania wolnego czasu: zapisz w sekcji sportowej lub w kręgu, kup psa lub rower.

Przyjdź na ratunek w czasie

Kiedy sytuacja sięga daleko, a zdrowie i bezpieczeństwo dziecka jest zagrożone, konieczne jest gwałtowne przerwanie niebezpiecznych połączeń, a czasem nawet wbrew jego woli.

Jeśli pozwolisz swojemu dziecku poczuć, że go kochasz i jesteś z niego dumny, wtedy z twoimi problemami i pragnieniami przyjdzie do ciebie, jego rodziców, a nie do towarzystwa pokrzywdzonych nastolatków.